V maturitním testu z češtiny byla chyba. 113 žáků nakonec nepropadne
V maturitním testu z češtiny byla chyba, kvůli které ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) rozhodl o přehodnocení výsledků státní maturity. V jedné z otevřených otázek totiž byly dvě možné správné odpovědi namísto avizovaného jediného správného řešení. Cermat nyní některým žákům vystaví nová vysvědčení a nové výpisy testů. Oprava pomohla 147 žákům, celkem 113 studentů nakonec u zkoušky nepropadne.
Ministerstvo o tom informovalo na webu. „Celkem 113 žáků díky změně hodnocení nepropadne v testu a jejich výsledek se změní na 'uspěl'. U dalších 34 žáků se změnou bodového hodnocení zlepší známka o stupeň. Uvedená chyba nás velmi mrzí a omlouváme se za ni žákům a školám,“ uvedl Plaga. Všichni dotčení žáci podle něj dostanou opravené výsledky nejpozději do úterý.
V úterý se Plaga sejde s ředitelem Cermatu Jiřím Zíkou a bude od něho „důrazně požadovat“ vysvětlení, jak mohlo k chybě dojít, uvedl úřad. Podle serveru Týden.cz se ministr chystá Zíku odvolat. Adéla Klimešová z tiskového oddělení ministerstva ani sám Zíka tuto informaci nepotvrdili. V čele Cermatu by měl Zíka skončit v prosinci, kdy ho má vystřídat analytička Michaela Kleňhová, která loni v listopadu uspěla ve výběrovém řízení.
Cermat měl chybu na jaře také v testech jednotných přijímacích zkoušek.
Chyba v testech. 'Přijměte všechny žáky, kteří splnili podmínky,' radí ministerstvo
Číst článek
Změna hodnocení se týkala úlohy, ve které měli žáci doplnit slovo do ustáleného slovního spojení „... růže přináší“. Po projednání ve všech validačních komisích uznával Cermat jako správnou odpověď slovo „trpělivost“, tedy ustálené slovní spojení „trpělivost růže přináší". Po konzultaci se členy Nezávislé odborné komise pro maturitní zkoušky ale Plaga rozhodl o přehodnocení testu s tím, že správná odpověď může být i okrajově užívané „čas růže přináší“.
Automatická kontrola
Druhou správnou možnost napsalo v testu 4301 žáků. Úloha bude automaticky zkontrolována a přehodnocena u všech žáků, tedy nejen u těch, kteří žádali o přezkoumání výsledku testu, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Z povinného testu z češtiny propadlo letos na jaře 6488 maturantů z celkového počtu 62 234, tedy 10,4 procenta.
Chyba u přijímacích zkoušek
Problémy měl Cermat už v dubnu, vyskytly se u přijímacích zkoušek na osmiletá gymnázia. Tehdy se chyba týkala jedné úlohy v testu z českého jazyka. Po opravě hodnocení se nakonec ze seznamu nepřijatých mezi úspěšné řešitele přesunuli dva žáci, a to ve dvou různých školách. Po opravení výsledků totiž díky jednomu bodu navíc překročili hranici k přijetí.
Zíka v pondělí řekl, že maturitní test prošel několika kontrolami odborníků a všichni tvrdili, že je v nich vše správně. Na základně žádosti o přezkoumání výsledků jedné žákyně se Cermat začal zabývat případnou chybou v testu. Podle Zíky ji v prvním stanovisku všichni zamítli, později ale byla chyba Cermatu uznána. „Nemyslím si, že by to byla moje chyba. Systém toto nemohl odhalit," domnívá se Zíka.
„Požádal jsem tedy členy komisí, aby se k odvolání vyjádřili. Všichni odpověděli, že by takové řešení neuznali, protože se nejedná o ustálené slovní spojení v české literatuře ani v českém národním korpusu,“ uvedl Zíka pro Radiožurnál.
Zíka: nerad bych odešel
Ministerstvo podle něj poté ještě dále diskutovalo a dospělo k závěru, že existuje-li pochybnost či vyskytuje-li se skutečnost, která žáka svede k nesprávné odpovědi, je potřeba jeho odpověď uznat jako správnou.
Ve frazeologickém slovníku však podle něj byla v daném případě uvedena pouze jediná možnost. „Autoři tedy předpokládali, že to je jediný výskyt, to potvrdili i expert.“
Na otázku, zda kvůli pochybení odejde z funkce šéfa Cermatu, Zíka odpověděl, že by nerad odcházel od rozdělané práce. „Věnoval jsem tomu osm let a vybudovali jsme systém, který nemá v Evropě ani ve světě obdoby. Pokud se tak ministr rozhodne, budu rezignaci akceptovat, ale nerad bych odcházel od rozdělané práce.“
Chyba byla letos na jaře i v testech jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol, které rovněž organizuje Cermat. Týkala se otázky z češtiny, kde měli studenti ze čtyř slov najít to, jehož kořen se skládá ze čtyř hlásek. Správně bylo slovo zabručeli, později se zjistilo, že byla správně i další možnost ve slově rozběhla. Kořen tohoto slova obsahuje jen tři písmena, ale čtyři hlásky, jelikož tam je e s háčkem. Chyba v testu pomohla k přijetí na osmileté gymnázium dvěma žákům, kteří původně neuspěli.