Až dosud jsme si mysleli, že problém nedostatku středoškolských kapacit je ve špatném plánování. Nyní máme silné populační ročníky a speciálně v největších městech pro ně není dostatek míst.
Na osmiletá gymnázia se hlásí zhruba 19 500 uchazečů a na šestiletá asi 7100. Na osmiletých gymnáziích jsou kapacity pro 9300 žáků a na šestiletých pro 2500. A největší převis je tradičně v Praze.
„Ten víkend je pro studenty strašně důležitý. Je to fajn na oddech, aby si o tom studenti mohli popovídat a zároveň se mohli pobavit s nějakou vyšší autoritou,“ vysvětluje Robin Řežábek.
„Úvodní administrace trvá 15 minut, pak žáci píší matematiku, která je na 70 minut. Pokračuje se českým jazykem a literaturou – ta trvá 60 minut,“ popisuje ředitelka Cermatu.
Přijímačky na střední školy a víceletá gymnázia se rychle blíží. Proběhnout mají na konci první poloviny dubna a zúčastní se jich asi 150 tisíc dětí. Míst pro ně ale není dost.
Na digitalizaci nepotřebujeme dredy, tvrdí na plakátku předseda KDU-ČSL Výborný. Funkčně digitalizované jsou jen přijímací zkoušky, které nemají s lidovci nic společného, míní komentátorka Hrstková.
Alespoň jednu přihlášku do čtyřletých gymnázií si podalo 19 procent uchazečů, což je podle Rosůlkové mírný pokles. Vzrostl zájem žáků o lycea i o střední odborná učiliště.
„Na rozvoji systému pracujeme nonstop. Pro tento ročník jsme začínali v návaznosti na příští rok a budeme na tom stále pracovat,“ uvedla pro Radiožurnál ředitelka organizace Cermat Barbora Rosůlková.
„Kolem jedné a druhé hodiny jsme zaznamenali velmi drobné technické potíže, které se však okamžitě řešily,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková.
Deváťáci si mohou v úterý zdarma zkusit přijímačky na střední školy. Zapojení základních škol je dobrovolné. K přijímacím zkouškám by mělo dle odhadů přijít přes 100 tisíc lidí.
Loni se k jednotné příjímací zkoušce na střední školy přihlásilo víc než 121 000 uchazečů, na čtyřleté maturitní obory a obory nástavbového studia si podalo přihlášku asi 94 000 uchazečů.
Krejčí nabídl ministru školství Mikuláši Bekovi rezignaci, ten ji přijal. Informovali o tom na čtvrteční společné tiskové konferenci. Krejčího ve funkci nahradí jeho zástupkyně Barbora Rosůlková.
Nově jsou termíny talentových zkoušek ve stejném období jako jednotná přijímací zkouška. Hlavní kritikou mnoha uchazečů je nedostatečný prostor pro koncentraci na jednotlivé zkoušky.
„Neříkám, že chyba je pouze na straně školy, také jsme ji udělali. Ale měli jsme jen jednu šanci. Chyby se tady neodpouštějí a tak by to být nemělo,“ popsal Jan Vacek Radiožurnálu.
Pátek je posledním dnem na podání přihlášek do druhého kola přijímacího řízení na střední školy, které nabízejí ještě téměř 26 tisíc volných míst. Celkem v prvním kole neuspělo 29 tisíc uchazečů.
Přijímací zkoušky na střední školy ukázaly na postup v digitalizaci, ale i na trvající mezery v systému. Ten stále zvýhodňuje děti, jejichž rodiče se v něm vyznají a mohou investovat do přípravy.
Nepřijatí uchazeči o studium na středních školách mohou od úterý podat přihlášku ve druhém kole přijímacích zkoušek. Čas mají do pátku 24. května do půlnoci.
K státním maturitám se letos podle dat Cermatu přihlásilo zhruba 75 600 studentů, kteří šli ke zkoušce poprvé. Státní maturita je ze zákona povinná z českého jazyka a literatury.
Z celkových 6000 neúspěšných deváťáků je čtvrtina z metropole a další téměř čtvrtina ze středních Čech. Rodiče i politici popisují případy, kdy na žádnou školu v Praze nestačilo ani 90 bodů ze 100.
České školství učinilo další krok do 21. století. Politici si mohou spokojeně odškrtnout splněný úkol. Řeč je o elektronickém podávání přihlášek na střední školy.
Žáci hlásící se na víceletá gymnázia tvoří největší skupiny neúspěšných uchazečů. Podle ministerstva školství se na osmiletá gymnázia nedostalo 53 procent přihlášených, na šestiletá hned 68 procent.
Cermat opravil testy přijímacích zkoušek na střední školy a víceletá gymnázia, výsledky nahrál do systému DiPSy. Samotné školy povinně zveřejní seznamy přijatých uchazečů 15. května.
Zatím se na střední školy dostalo 90 % uchazečů. Míst by na středních školách mělo být pro uchazeče dost, možná jen ne v těch místech, kde by je uchazeči chtěli.
Cermat oznámil, že mu některé školy nahlásily špatné výsledky jednotných přijímaček. „Už není možné spustit algoritmus celého rozřazení nově, tak ručně opravujeme chyby," řekl jeho ředitel.