Česká policie zadržela muže z Ruska, který měl okrást těžařský kolos. Žalobci ho Moskvě nechtějí vydat
Městské státní zastupitelství v Praze podle zjištění iROZHLAS.cz nedoporučilo vydat ke stíhání do Ruska muže, který měl připravit o velké peníze jednu z největších ruských firem na těžbu zlata. Podnikatel působil v nejvyšším vedení společnosti. Na závěr žalobců čekal více než tři měsíce, před sebou má však ještě rozhodnutí soudu. Česká republika naposledy vydala člověka Kremlu před ruskou invazí na Ukrajinu.
Česká policie zadržela muže z Ruska, který měl okrást těžařský kolos. Žalobci ho Moskvě nechtějí vydat
Těžební společnost Petropavlovsk byla pátou největší firmou, která se v Rusku věnovala těžbě zlata. Cenný kov dobývala na dálném východě země ve čtyřech dolech. Společnost s operačním řízením v Londýně v červenci 2022 požádala o vyhlášení bankrotu, protože nebyla schopná splatit státní Gazprombank úvěr ve výši 200 milionů dolarů.
‚Hrozba pro stát.‘ Do Česka nesmí ruský anarchista, jehož neprávem vinili z útoku na ministrův dům
Číst článek
Letos v únoru se pohyboval v Česku jistý Andrej T. Neměl v plánu se tu zdržovat, tuzemskem pouze projížděl do další země. Česká policie ho však zadržela. Důvod byl ten, že Městské státní zastupitelství v Praze na něj 14. února obdrželo k vyřízení zatykač od Ruska. Právě Andrej T. byl roky jedním z nejvlivnějších manažerů firmy Petropavlovsk.
„Mezinárodní zatýkací rozkaz byl vydán justičním orgánem Ruské federace pro hospodářskou trestnou činnost,“ sdělil iROZHLAS.cz mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. Podle informací redakce se měl Andrej T. ve firmě dopustit zpronevěry mimořádně velkého rozsahu. Státní zástupci nyní rozhodli, jak se k zatykači postaví.
Návrh na nepřípustnost vydání
„Po předběžném šetření podala státní zástupkyně k Městskému soudu v Praze podrobně odůvodněný návrh na vyslovení nepřípustnosti vydání osoby, které se řízení týká,“ sdělil mluvčí Cimbala. Žalobkyně se svým závěrem seznámila pražskou městskou instanci 16. května.
Muž blízký Kremlu stál za pádem banky v Česku, škoda byla 1,4 miliardy. Státní zástupce ho obžaloval
Číst článek
Účelem úkonů vedených státní zástupkyní nebylo objasnit, zda se Andrej T. trestné činnosti dopustil. Jejím úkolem bylo odhalit možné překážky k jeho vydání Moskvě. Mluvčí Cimbala nesdělil, jaké argumenty přivedly žalobkyni k závěru nedoporučit předání podnikatele Kremlu. Andrej T. do uzavření kauzy přebývá v jednom z pražských hotelů.
České právo pojmenovává šestnáct důvodů, proč nelze vyhovět trestním orgánům v zahraničí. Rusku nejvíce odpovídá ten, podle něhož existuje „důvodná obava, že by osoba, o jejíž vydání jde, byla v cizím státu vystavena pronásledování z důvodu svého původu, rasy, náboženství (…) nebo pro své politické názory“.
„Veřejné zasedání je nařízeno na 10. června,“ odepsala iROZHLAS.cz mluvčí Městského soudu v Praze Barbora Bílková na dotaz, kdy instance rozhodne o návrhu žalobkyně. Až soud její podnět vyřídí, spis půjde na stůl ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS). Právě on má ve věci vydání Andreje T. poslední slovo. Při něm se zpravidla řídí verdiktem justice.
Šest vydání do Ruska
Server iROZHLAS.cz zjišťoval, jak je Česká republika vstřícná vůči požadavkům Kremlu vyšetřovat ruské občany pohybující se v Česku. Sledovaným byla období posledních dvou vlád, tedy od získání důvěry kabinetem Andreje Babiše (ANO) 12. června 2018. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a její nástupce Blažek rozhodovali o vydání ve 31 případech.
„V šesti případech vydání do Ruské federace povolili. Jen podtrhuji, že případy povolení vydání byly realizovány ještě před začátkem ruské agrese na Ukrajině. Od začátku ruské agrese na Ukrajině Česká republika nevydala do Ruska žádnou osobu,“ sdělil mluvčí resortu spravedlnosti Vladimír Řepka.
Nejvíce zatýkacích rozkazů z Moskvy v popisovaném období vyřizovala tuzemská justice loni, bylo jich jedenáct. Rok předtím napočítala čtyři. V roce zahájení plnohodnotného ruského útoku proti Ukrajině na rozkaz Vladimira Putina mělo Česko na stole tři zatykače. Letos se včetně případu Andreje T. zabývala justice dvěma.
Na novinářku nedosáhne
V první letošní kauze už je prakticky rozhodnuto. Ruská prokuratura se snažila dosáhnout na novinářku Faridu Kurbangalejevovou, která od roku 2018 žije v Praze. Podle Moskvy se žurnalistka dopouštěla teroristických aktivit, jejich veřejného ospravedlnění a propagandy terorismu na sociálních sítích.
Zeť Putinova zbrojaře je v Česku ‚persona non grata‘. Stěžovat si musíte jinde, vzkázal mu soud
Číst článek
Ve skutečnosti novinářka jen na sociální síti Telegram podrobně referovala o zločinech ruských vojáků při invazi na Ukrajinu. Městský soud v Praze proto uplynulý pátek její vydání do Ruska odmítl. „Je evidentní, že rozdílné politické názory nemohou být důvodem k vydání do cizího státu,“ uvedl soudce Tomáš Kubovec.
Kurbangalejevová pracovala pro státní televizi Rossija 1, ale po ruské okupaci Krymu roku 2014 odešla na mateřskou dovolenou a do redakce už se nevrátila. Dnes spolupracuje s ruským opozičním serverem Republik. „Možná se ruské úřady domnívají, že mě mohou tímto způsobem zastrašit,“ řekla v únoru Aktuálně.cz k žádosti Moskvy o vydání.