„Byl jsem v podstatě přesvědčený, že kdyby tato situace nastala, je to nejvhodnější kandidát,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Společnou adopci dítěte z dětského domova novela partnerům neumožňuje. Osvojitelem se může stát partner pouze za předpokladu, že je druhý z partnerů rodičem dítěte.
Ministerstvo spravedlnosti podnět podle mluvčího Michala Pleskota odložilo proto, aby jeho závěry neovlivňovaly soudce. Firma Inženýring dopravních staveb podala proti usnesení správní žalobu.
Nejdříve stávkovali zaměstnanci soudů, pak státních zastupitelství, a teď protesty zvažují i další úředníci třeba ti z Probační a mediační služby a ministerstva spravedlnosti.
„Máme dlouhodobě nižší příděl objemu financí na platy naší administrativy, než je průměr ve státní sféře. Tento problém byl dlouhodobě neřešený,“ řekl prezident Unie státních zástupců Tomáš Foldyna.
„V důsledky stávky bude omezeno odesílání pošty, sepisování podání, zapisování nových věcí. Toto může zákonitě vést k prodloužení lhůt od jinak obvyklého stavu,“ uvedl mluvčí Aleš Cimbala.
Lidé v minulosti stíhaní v kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik žádali po státu odškodné 142 milionů korun. Ministerstvo spravedlnosti a soudy jim zatím přiznaly 16 milionů.
„Ve všech oblastech justice je zapotřebí, aby se finanční problémy řešily komplexně a systémově. Za to je odpovědné ministerstvo spravedlnosti,“ říká Tomáš Nahodil.
„Jako justice máme velký problém – jsme sice moc ve státě, ale všechny naše požadavky jsou směřovány přes ministerstvo k ministerstvu,“ říká předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl.
Ministerstvo spravedlnosti navrhuje zákon, který by kriminalistům usnadnil zabavování peněz pocházejících z kriminální činnosti. V Česku podle detektivů praní špinavých peněz probíhá ve velkém.
Soud zjistil, že resort spravedlnosti během odvolání rozhodl bez toho, aby si vyžádal k případu celý spis. Nerozhodoval tak na základě úplných informací a jeho rozhodnutí není přezkoumatelné.
Měl usnadnit práci soudním úředníkům při anonymizacích povinně zveřejňovaných rozsudků. Resortem spravedlnosti představený anonymizér ale podle informací z okresních soudů práci a čas nešetří.
Původně měl registr fungovat už od začátku letošního roku, teď je ale v ohrožení i další termín – 1. leden 2025. Ministerstvo spravedlnosti přitom loni prohlásilo, že se už dohodlo na jeho detailech.
Na začátku května vydal Ústavní soud přelomový rozsudek, ve kterém nařídil zrušit podmínku kastrace při úřední změně pohlaví. Vládní koalice se ale na řešení ještě neshodla.
Novela zákona, který podmiňuje změnu pohlaví kastrací, uvázla na mrtvém bodě. Nadějí pro trans osoby je květnové jednání Ústavního soudu, který rozhodne, zda kastrace nesmazat ze zákoníku.
Peníze pak měl podle kriminalistů využívat k vlastním potřebám. „Trestní stíhání je vedeno na svobodě. V případě pravomocného rozsudku mu hrozí trest odnětí svobody od 5 do 10 let,“ uvádějí policisté.
Pražský dopravní podnik si kvůli soudnímu sporu nechal zpracovat znalecký posudek na báňské univerzitě v Ostravě. Dokument, jenž z většiny tvoří texty zkopírované z internetu, stál téměř sedm milionů.
„Když je většina žádostí vyřízena až za půl roku, tak to neplní základní účel,“ komentuje pomalé zpracovávání žádostí o pomoc advokátka Bílého kruhu bezpečí Pavlína Komedová.
Ministerstvo spravedlnosti našlo chyby u jednoho z prováděných vystěhování, které vedl prezident exekutorské komory Jan Mlynarčík. Exekutor se bude bránit žalobou.
Příznivci Peterkové v květnu vyvrátili dveře do jednací síně pražského městského soudu a na chodbě skandovali „gestapo“. V davu byl i Naxera, který měl v té době Peterkovou zastupovat.
Na síti X o odmítnutí informoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Mluvčí soudu Adam Wenig uvedl, že důvodem odmítnutí bylo to, že se Benýšek bránil proti samotné systemizaci.
„Muslimové Norska požadují samostatný islámský stát a hrozí teroristickými akcemi, pokud nebudou splněny jejich požadavky,“ stojí v řetězovém e-mailu. Server iROZHLAS.cz informaci vyvrací.
S rozporem jde na vládu i chystaný zákon o lobbování. Resort financí kritizuje milionové náklady na registr lobbistů i šest dalších úředníků, kteří by měli novou agendu zastávat.
Šindelek si ve firmě, kde pracoval, přeposlal 2,72 milionu korun na svůj účet. Jeho partnerka řekla, že se tak chtěl dostat k procentům z provedených zakázek, které mu dlužil majitel firmy.