Česko pomohlo během protestů v Bělorusku 43 lidem. Trpí vážnými zraněními i traumaty, uvádí vnitro

Česká republika pomohla v rámci zdravotně humanitárním programu Medevac 43 Bělorusům zraněným či pronásledovaným tamním režimem. Uvedlo to ministerstvo vnitra. Někteří byli postřeleni, jiní nesou i stopy mučení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2020-08-10t192048z_5_200810-222626_vtk.JPG

Ministerstvo vnitra připravilo příjezd 43 pacientů z Běloruska od 15 do 56 let zraněných během demonstrací (ilustrační foto) | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

„Zranění a psychická traumata Bělorusů jsou většího rozsahu, než jsme očekávali. Jde o střelné rány, mnohočetné zlomeniny celého těla, poranění očí a uší po výbuchu granátu, některé osoby vykazují dokonce známky mučení,“ uvedl v tiskové zprávě ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Hlavní důraz klademe na psychologickou pomoc, kterou potřebují téměř všichni. Na této pomoci spolupracujeme s hasiči, policií a jejich psychology,“ dodal Hamáček.

Cichanouská vyzvala na Slovensku EU k jednotě v postoji k Bělorusku. Sejde se i s Čaputovou

Číst článek

Resort zajistil příjezd celkem 43 pacientů ve věku od 15 do 56 let, a to v koordinaci s běloruskou diasporou v Česku, ministerstvem zahraničí, zdravotnictví, obrany a partnerskými nemocnicemi. „Celkem očekáváme příjezd cca 50 pacientů. Jde o muže, ženy i celé rodiny, převážně o mladé vzdělané lidi ve věku 20 až 30 let. Nejmladšímu pacientovi je 15 let, nejstaršímu 56 let,“ sdělilo ministerstvo.

Operační zákroky podstoupila většina pacientů už v Bělorusku. Zranění a psychická traumata Bělorusů jsou podle Hamáčka většího rozsahu, než se očekávalo. „Jde o střelné rány, mnohočetné zlomeniny celého těla, poranění očí a uší po výbuchu granátu, některé osoby vykazují dokonce známky mučení,“ uvedl.

Výjimkou nejsou ani otřesy mozku a podlitiny související s užitím násilí a popáleniny způsobené paralyzérem, dodal. Zranění podle lékařů často trpí akutní stresovou reakcí či posttraumatickou stresovou poruchou.

Program Medevac

Pacienty vybíralo humanitární konzilium tvořené zástupci běloruské diaspory v Česku, o přijetí rozhodlo ministerstvo vnitra po ověření možností léčby a bezpečnostním prověření. Do Česka byli Bělorusové přepraveni individuálně letecky nebo pozemní cestou, podle možností a zdravotního stavu pacienta a při dodržení opatření v souvislosti s pandemií covid-19.

Lukašenko začíná mít navrch, pomoc Kremlu je ale past. Ruská základna vzbuzuje obavy i v Evropě

Číst článek

Náklady na léčbu včetně dopravy zaplatilo ministerstvo vnitra z rozpočtu programu Medevac pro tento rok, v prvním měsíci jsou to zatím zhruba dva miliony korun.

Se zdravotní a psychologickou pomocí běloruským občanům počítá vnitro po dobu několika měsíců, už teď řeší jejich další osud. „V úvahu připadá pokračování ve studiu v Česku, zaměstnání, žádost o azyl nebo v případě zájmu návrat do Běloruska,“ dodalo ministerstvo.

Nepokoje v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách. Úřady vyhlásily výrazné vítězství Lukašenka, který v čele země stojí od roku 1994. Značná část obyvatel ale považuje výsledky za zfalšované a začala proti nim demonstrovat. Lidé v ulicích dál žádají jeho odchod i přes tvrdý postup bezpečnostních sil vůči demonstrantům. Výsledky voleb neuznává ani Evropská unie.

S pomocí programu Medevac Česko od roku 1993 pomáhá v zemích zasažených válkou, konflikty či přírodními katastrofami. Slouží k vyslání lékařských týmů na místo nebo k odvezení zraněných k ošetření do českých nemocnic. Pomohl už ve 24 zemích několika tisícům zraněných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme