Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

‚Řekl, že naše země je skvělá.‘ Premiér Babiš volal s britským protějškem Johnsonem, pozval ho do Prahy

Český premiér Andrej Babiš (ANO) telefonicky hovořil s předsedou britské vlády Borisem Johnsonem. Babiš o tom v úterý informoval na twitteru. Johnson ho ujistil, že se nemusí obávat o osud českých občanů a firem v Británii. Babiš pozval Johnsona do Prahy. Setkat by se v Česku mohl i s dalšími zástupci zemí visegrádské čtyřky (V4).

Praha/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na summitu lídrů Evropské unie.

Andrej Babiš na summitu lídrů Evropské unie. | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Velká Británie se v současnosti připravuje na odchod z Evropské unie. Johnson chce zemi vyvést z unie v souladu s posunutým termínem na konci října i za cenu odchodu bez dohody.

„Řekl, že naše země je skvělá, že ji zná, má tady vztahy a že se vůbec nemusím obávat o osud našich lidí ve Velké Británii ani o byznys našich českých firem, jsme spojenci,“ popsal Babiš obsah telefonátu s Johnsonem.

‚Shodujeme se, že budeme pracovat společně.‘ Britská opozice oznámila spolupráci proti brexitu bez dohody

Číst článek

Český premiér zároveň pozval britský protějšek na návštěvu Česka. „Pozval jsem ho do Prahy a myslím, že kolegové z V4 se přidají. Zeptám se jich,“ uvedl Babiš.

O odchodu Británie z EU, takzvaném brexitu, v úterý Babiš jednal také s irským vicepremiérem a ministrem zahraničí Simonem Coveneyem. Podle Babiše se shodli na tom, že odchod Británie bez dohody by znamenal velký problém pro Česko i Irsko. „Samozřejmě jsme na jedné lodi a stále doufáme, že se s UK nakonec dohodneme,“ napsal Babiš na twitteru.

Britský premiér Johnson chce zemi vyvést z EU letos k 31. říjnu. Hrozí, že odejde bez dohody, pokud Brusel nebude souhlasit s žádostí o změnu vyjednané smlouvy o odchodu. Řada unijních představitelů nyní avizuje, že jsou ochotni naslouchat britským návrhům ohledně takzvané irské pojistky, která je hlavním předmětem svárů.

Miliardové ztráty pro české firmy

Francouzský prezident Emmanuel Macron nicméně minulý týden vzkázal, že všechny pilíře stávající dohody jsou nepostradatelné. Pojistka podle něj garantuje stabilitu v Irsku a celistvost jednotného trhu Evropské unie. Podle německé kancléřky Angely Merkelové by za ni ale bylo možné najít náhradu, což ostatně brexitová dohoda umožňuje.

V případě brexitu bez dohody by české firmy mohly přijít asi o 30 miliard korun, řekl před časem ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin. Další desítky miliard by podle něj ekonomika ČR ztratila kvůli nižším firemním investicím.

Český parlament letos přijal zákon, podle kterého v případě odchodu Británie bez dohody budou mít Britové v Česku až do konce příštího roku v některých oblastech stejná práva, jako by byli dál občany Evropské unie. Britský velvyslanec v Česku Nick Archer krok Česka v březnu ocenil jako velkorysý. Londýn podle něj přijímá reciproční opatření zajišťující práva Čechů v Británii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme