Česko by nyní mohlo přijmout až 15 tisíc uprchlíků, míní Dienstbier
Česko by bylo v tuto chvíli podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) schopno i s pomocí firem přijmout 7000 až 15 000 uprchlíků. Republika by měla být solidární a nabídnout zemím s největším náporem běženců nabídnout pomoc i bez povinných kvót. Dienstbier to dnes řekl na tiskové konferenci. Česká vláda kvóty na přerozdělení uprchlíků odmítá, volá například po důsledné ostraze vnější schengenské hranice.
"Nepochybně budeme muset prokázat naprosto jasnou míru solidarity se zeměmi, které čelí největšímu náporu. Nemusí být na základě povinných kvót, v našich možnostech je mnohem více, než jsou povinné kvóty," uvedl Dienstbier.
Podle návrhu kvót by ČR měla přijmout asi 4000 lidí. Dienstbier řekl, že by pro Česko jako desetimilionovou zemi neměl být "nezvladatelný problém" takové množství vzít.
„V tuto chvíli bychom byli s pomocí průmyslových podniků schopni přijmout a integrovat možná 7 až 15 tisíc lidí,“ říká ministr Jiří Dienstbier
"Zvládli bychom i násobné množství oprávněných žadatelů o azyl," řekl ministr. Poukázal na to, že v 90. letech země poskytla pomoc mnohem většímu počtu lidí z válkou postiženého Balkánu.
Ministr dodal, že je třeba nabízet nejen restrikce, ale i přívětivou tvář. ČR by měla vyslat své zástupce do zemí s největším náporem, měli by tam s uprchlíky pracovat a seznámit je s podmínkami života v Česku. Pokud by lidé měli o zemi informace, možná by v ní víc chtěli zůstat.
Svaz průmyslu a dopravy oznámil, že podniky by nyní přijaly 5000 uprchlíků. Podle Dienstbiera by tak celkový počet s rodinnými příslušníky mohl činit v tomto momentě 7000 až 15 000.
Uprchlíci zkouší cestou do Německa novou trasu přes Chorvatsko
Číst článek
Dienstbier podotkl, že požadavek na důsledné střežení vnější schengenské hranice není odpověď na situaci těch, kteří museli ze své země prchnout.
Pokud by se navíc dodržovala takzvaná dublinská pravidla, měli by se zadržení běženci vrátit do hraničních států. Veškerá zátěž by tak zůstala na Itálii, Řecku a Maďarsku.
Klíčové je podle Dienstbiera vyřešení situace v zemích, odkud lidé kvůli válečným konfliktům prchají - v Sýrii, Iráku či Libyi. Tohoto cíle se ale nemusí podařit ještě řadu let dosáhnout, uvedl ministr.
„To není debata o počtu, který můžeme přijmout. Samozřejmě, že můžeme přijmout, ale tady jde o to, aby se konečně uskutečnil evropský summit na nejvyšší úrovni,“ reagoval ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO).
„Pravděpodobně je tam nechuť velkých zemí summit udělat, protože na něm bez našeho souhlasu a našeho hlasu není možné udělat nějaké rozhodnutí. Takže se to spíše hraje na jednotlivé rady ministrů,“ poznamenal Babiš.
Chci slyšet vysvětlení premiéra, reagoval Petr Fiala
Slova ministra pro lidská práva o přijetí až 15 tisíc uprchlíků jsou podle předsedy ODS Petra Fialy nezodpovědná. Řekl to ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Fiala dodal, že by chtěl slyšet vysvětlení od premiéra.
„Tady nejde o solidaritu, toto je pro mě úplně nepochopitelný a naprosto nezodpovědný výrok člena vlády. To neřekl nějaký pan Dienstbier, to řekl ministr české vlády!“
„Pokud je to názor jednotlivce, tak si to mají ve vládě domluvit. Prosím vás, my tady řešíme jednu z největších krizí v Evropě. Je to věc, která se dotýká lidských životů, a tady ministr prostě nezodpovědně řekne nějaké číslo.“
„Jestli je to pozice vlády, na to se ptám pana premiéra Sobotky, tak nám také musí říci, co bychom s těmito lidmi dělali?“ zdůraznil Petr Fiala.