Česko si polepšilo v žebříčku vnímání korupce, pořád je ale na úrovni Rwandy
Česko si o tři místa polepšilo v žebříčku vnímání korupce. Podle organizace Transparency International se posunulo z 57. na 54. místo na světě. Podobný počet bodů jako Česká republika mají například Rwanda, Kuba nebo Turecko.
Česko ale i nadále patří k nejhorším v rámci celé Evropy. Hůře je na tom jen Itálie, balkánské státy a Slovensko, které si polepšilo na 62. příčku. Polsko a Maďarsko figurují na 41. respektive 46. místě.
Podle projektového manažera Transparency International Radima Bureše se rozhodně nedá říct, že se u nás situace zlepšuje. Pro index vnímání korupce je totiž důležitý počet dosažených bodů a ten je letos 49, zatímco v loňském roce jsme dosáhli hodnoty 50.
Výsledky České republiky zhodnotil projektový manažer Transparency International Radim Bureš
„Znamená to, že došlo k dalšímu lehkému poklesu na hranici statistické chyby. To, že jsme se posunuli na žebříčku výše pravděpodobně znamená, že se některé země propadly ještě víc,“ vysvětluje Radim Bureš.
Pravidelné studie Transparency International vycházejí už od roku 1995 a jdou tak podle nich vysledovat trendy. Bureš upozornil, že je to nástroj, pomocí kterého na nás nahlížejí v zahraničí.
„Křivka, která se týká České republiky je velmi zajímavá. Je vidět zhoršování v 90. letech, zlepšování v roce 2002 a opětné zhoršení od roku 2008,“ popsal projektový manažer Transparency International.
Pořadí zemí:
1.-3. Dánsko (90 bodů)
1.-3. Finsko (90 bodů)
1.-3. Nový Zéland (90 bodů)
4. Švédsko (88 bodů)
5. Singapur (87 bodů)
54.-57. Česká republika (49 bodů)
Pro zlepšení situace doporučuje Transparency International přijmout kvalitní zákony o úřednících nebo o financování politických stran. Zásadní je i posílení kontroly hospodaření státních firem.
Nejmenší problémy s úplatky mají podle aktuálního průzkumu severské státy Evropy a Nový Zéland. Na opačném konci žebříčku skončily Afghánistán, Severní Korea a Somálsko. Rusko, které je vnímané z hlediska korupce mnohem hůře než Čína, skončilo na chvostu s rozvojovými zeměmi.
Žebříček sestavuje TIC na základě výsledků průzkumů, ve kterých respondenti hodnotí schopnost vládních institucí potlačovat a postihovat korupci, účinnost protikorupčních opatření, rozsah korupce v různých institucích, míru zneužívání veřejných funkcí a veřejných prostředků.