Podle expertů z řad protikorupčních neziskových organizací Blažkův krok svědčí o tom, jakou váhu má tento vládní poradní orgán pro svého nového předsedu.
„Stát by se měl zastat těch, kdo zachrání miliony z veřejné kasy a naopak si došlápnout na lobbisty, aby na ně bylo skutečně vidět,“ okomentoval pro iROZHLAS.cz návrh za Piráty Jakub Michálek.
Na konci září padl první rozsudek, který se týká střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje závěry unijního auditu ke střetu zájmů.
Reforma má zrychlit vlekoucí se zadávací řízení a oslabit pravomoci předsedy úřadu Petra Mlsny. Právě ten ale návrh označuje za „revoluční hazard“ a rizika v něm vidí i další kritici.
Ředitelka Helena Rögnerová vede IKEM od loňského září. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) ji jmenoval jako krizovou manažerku, než bude vybrán nový ředitel. Výběrové řízení ale resort zatím nechystá.
Organizace Transparency International podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli posudku, jehož část byla podle zjištění Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz stažená z dokumentů na internetu.
Organizace Transparency International tvrdí, že Petr Mlsna v čele antimonopolního úřadu selhal, a „blokuje reformu úřadu v zájmu udržení vlastní moci“.
Fenomén korupce zajímá nejen policii České republiky, ale i vědce. Jednou z nich je i socioložka Kristýna Bašná, která se svým týmem v uplynulých třech letech zkoumala různé formy uplácení.
Ukázala to nová analýza poslaneckých prohlášení o příjmech Transparency International EU. Skoro ze třetiny jde o placené aktivity, nejčastěji si europoslanci přivydělávají v představenstvu firem.
Ministerstvo spravedlnosti chystá reformu trestního zákoníku, připomínkují ji odborné komory, resorty či soudy. Varují před destabilizací společnosti a upozorňují na rozvolnění pravidel.
Ačkoliv by úředníci měli žádosti o informace odmítat jen ve výjimečných případech, data ukazují, že se tak ve skutečnosti děje často. Hradní kancelář odmítá pravidelně až třetinu žádostí.
Česká republika je v hodnocení Indexu vnímání korupce za minulý rok na 41. místě. Vyplývá to z šetření mezinárodní neziskové organizace Transparency International. Ta porovnala 180 zemí.
S pomocí 42 miliard z evropských dotací má dojít k transformaci uhelných regionů na Karvinsku, Sokolovsku a Ústecku. Fond od počátku provází pochybnosti o jeho účelnosti a transparentnosti.
Trhy na Hradě pořádala firma podnikatele Michala Pechana. Jak už dříve upozorňovala média, jeho zaměstnanci vždy před ziskem lukrativní zakázky zaslali na účet Strany práv občanů sponzorský dar.
Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se dostala na stůl další armádní zakázka. Dvě firmy se ohradily proti tomu, jak ministerstvo obrany nakupuje lehká útočná vozidla pro 43. výsadkový pluk.
Zákon o střetu zájmů Nwelatimu i dalším veřejným funkcionářům ukládá podávat vstupní, průběžné i výstupní oznámení o příjmech. Senátor to ale neudělal letos a ani v předchozích letech.
„Vždycky se najde úředník, který by se rád obohatil a rozhodne se to udělat nekalým způsobem. Musíme vrátit nástroje, abychom je kontrolovali,“ zdůraznila pro iROZHLAS.cz právnička Olena Ščerbanová.
Česko a dalších 5 zemí zažalovala Evropská komise letos v březnu, tedy rok a tři měsíce po té, co už měly platit zákony chránící ty, kteří nahlásí protiprávní nebo přímo korupční jednání.
Nový paragraf byl kritizovaný s tím, že dává úřadům nepřiměřený nástroj k obstrukci. Politici přesto novelu hájili s tím, že takto chtějí pouze bránit šikaně úřadů, a ne omezovat novináře.
„Problém není cesta do zahraničí, ale kdo a za jakých podmínek ji platí,“ popisuje pro iROZHLAS.cz Raphaël Kergueno z Transparency International a zdůrazňuje, že nelze opomíjet morální stránku věci.
Česko zaplatí nejméně 54 milionů korun kvůli tomu, že zatím nepřijalo pravidla pro ochranu takzvaných whistleblowerů, tedy oznamovatelů korupce a dalšího protiprávního jednání.
Poslankyně hnutí ANO Klára Dostálová přišla s pozměňovacím návrhem, který jde podle protikorupčních organizací na ruku expremiérovi Andreji Babišovi (ANO) a koncernu Agrofert.
Přesně za týden složí Petr Pavel prezidentský slib. V současné době už probíhá obsazování jednotlivých pozic prezidentské kanceláře, část konkrétních jmen však zatím není známá.
„Příčinou současného výsledku je zejména dlouhodobě neřešená strategie omezování korupce v naší zemí, především ze strany politické reprezentace napříč spektrem,“ napsala Transparency International.
Organizace na základě deseti kritérií oznámkovala kampaně kandidátů jako ve škole. Nerudová dostala známku 2,1. Za ní skončili se známkou 2,7 shodně senátor Marek Hilšer a generál Petr Pavel.