Český soud poprvé v historii projednává trestní případ podpory terorismu

Před českým soudem stojí vůbec poprvé lidé obžalovaní z údajné podpory terorismu. Jde o čtyři cizince ze zemí bývalého Sovětského svazu. V Česku měli vyrábět falešné doklady pro teroristy z Dagestánu. Hrozí jim za to až desetileté tresty. Podle státního zástupce Petra Boše šlo o mimořádně zdařilé padělky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákon

Zákon | Foto: Senát USA

Čtveřice patří k sedmi cizincům ze zemí bývalého SSSR, kteří se před českým soudem zpovídají z falšování dokladů. Tři Dagestánci a jeden Moldavan měli podle obžaloby pracovat pro radikální islamistickou organizaci Džamaat Šariat. Muži byli schopni vytvořit velmi zdařilé padělky dokladů.

Podle žalobců skupina fungovala odděleně. Padělatelé nevěděli, pro koho jsou doklady určené. Zbylí členové gangu se starali o objednávky a o vyvádění získaných peněz na Kavkaz. Falešné doklady a příjmy z nich měly podle obžaloby směřovat pro takzvané nové bojovníky.

Všichni obžalovaní kromě jediného odmítli před soudem vypovídat. Část z nich přiznává účast na padělání dokladů, napojení na teroristy ale odmítají, řekl advokát jednoho z nich Leonid Kušnarenko. „Můj klient tvrdí, že je nevinen. A žádné relevantní důkazy nejsou, které by prokazovaly propojení mého klienta s nějakou teroristickou skupinou,“ sdělil Kušnarenko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní procesy s pomocníky teroristů v Belgii přiblížil bývalý bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák

„Ty doklady byly samozřejmě určeny pro osoby sice pobývající v Německu, nicméně ty byly napojeny právě na ty dagestánské organizace. Coby údajní občané Bulharska, samozřejmě občané Evropské unie, takže měli všechno snazší, pohyb po Německu, i nějaké ty majetkové delikty, kterých se tam dopouštěli. I případný výjezd do jiných států,“ řekl státní zástupce Petr Boš.

V Česku jde o první takový případ. Jinde ve světě ale mají s pomocníky teroristů větší zkušenosti. Například v Belgii se obžalovaní dopouštěli podpory terorismu především tím, že sháněli nové členy militantních skupin, opatřovali pro ně peníze a podněcovali je ke svaté válce.

Nejnovější případ se udál letos v červenci, kde figuruje skupina Sharia4Belgium. Státní zástupce nyní vyšetřuje lídra a mluvčího skupiny Fouada Belkacema, který měl nabádat mladé muslimy žijící v Belgii k tomu, aby se v zahraničí účastnili džihádu.

Velmi známý byl i případ z roku 2010. Hlavou zločineckého spiknutí, které verbovalo vojáky do svaté války, byla vdova po sebevražedném atentátníkovi z Talibanu. Malika El Aroud lákala mladé muže z muslimské komunity žijící v Belgii na výcvik do Waziristánu na hranicích mezi Afghánistánem a Pákistánem.

Soud ji poslal do vězení na osm let a také jí vyměřil pokutu pět tisíc eur. Spolu s ní bylo odsouzeno dalších osm lidí, kteří byli potrestaní pěti lety vězení.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme