To je špatná zpráva pro Dagestán, Severní Kavkaz, celé Rusko, ale do značné míry také Vladimira Putina. Diktátora, který opíral svou legitimitu i o svou schopnost zajistit v zemi pořádek.
V ruském Dagestánu pokračuje pátrání po možných komplicích pachatelů nedělních útoků. Útok si vyžádal 19 obětí. „Bylo by dobré počkat, zda se k útoku někdo přihlásí,“ uvedl politolog Jan Šír.
Ministra a generálmajora Alichana Cakajeva, kterého čečenský vůdce Ramzan Kadyrov oslovoval „drahý bratře“, zatkli v Dagestánu kvůli řízení auta v opilosti. Kadyrov to značil za „hanebnou provokaci“.
Prigožinova vzpoura i pokusy o pogrom ukazují, že i když se ruský režim může zdát brutální a nezdolatelný, je slabý a nerozhodný, jakmile se má vypořádat s nepokoji, které nejsou protiputinovské.
V ruském Dagestánu vtrhly stovky mužů na letiště a hledali pasažéry z Tel Avivu. Protiizraelský protest si vyžádal několik zraněných, šedesát osob bylo zadrženo. Jaké je pozadí těchto událostí?
Protižidovské nálady nabývají na síle. V sobotu obklíčil dav hotel kvůli fámě, že se v něm ubytovali uprchlíci z Izraele. Dovnitř vniklo několik desítek mužů, kteří údajně lidem kontrolovali pasy.
Z Dagestánu, převážně muslimského regionu na severním Kavkaze, podle zjištění ruského vydání stanice BBC pocházelo nejméně 301 vojáků, kteří v řadách ruské armády padli na Ukrajině.
Nová antropologická studie o druhé generaci muslimů v Česku ukazuje, že se výrazně odlišují od potomků muslimských přistěhovalců v zemích západní Evropy.
Rusko shromáždilo u hranic s Ukrajinou přibližně 150 tisíc vojáků, což na Západě vyvolává obavy z hrozícího útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Moskva záměr provést invazi popírá.
Obviněný policejní důstojník Gazi Isajev podle vyšetřovatelů využíval svého postavení k tomu, aby informoval teroristy například o chystaných zátazích bezpečnostních složek.
„Lidé v Rusku nebyli zprávami o Dagestánu překvapeni. Byl to jeden z dalších důkazů, že vláda – zejména v jednotlivých regionech – se statistikami manipuluje,“ říká pro iROZHLAS.cz ruský novinář.
„Je to případ pověstné laviny, kdy se to na jednom místě provalí a postupně se začne ukazovat, že to je problém i v dalších regionech, kde samozřejmě není zájem na tom reportovat správná čísla.“
Nejméně 17 lidí utrpělo zranění při výbuchu a požáru na čerpací stanici v Kizljaru na ruském severním Kavkaze. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na primáře městské nemocnice. Dřívější informace, kterou vydala ČTK, mluvila o tom, že k neštěstí došlo v jaderné elektrárně, to však později agentura opravila.
Prestižní cena Homo homini za prosazování lidských práv, demokracie a míru letos míří do jihoruské provincie Dagestánu. Společnost Člověk v tísni ji udělila právničce Sapijat Magomedovové. V zemi s muslinskou tradicí hájí i oběti sexuálního násilí. Kvůli své práci byla i fyzicky napadená policií.
Nálož na nádraží v jihoruském Volgogradu údajně odpálila takzvaná černá vdova. Útočnici, která má na svědomí smrt nejméně 16 lidí, vyšetřovatelé předběžně identifikovali jako 26letou Oksanu Aslanovovou z Dagestánu. Na místě činu nalezli její hlavu. Verzí, kdo za útok může, je však víc. Podle policejního zdroje agentury Interfax má atentát na svědomí muž „slovanského vzhledu“, který měl výbušninu v batohu. Úřady tuto informaci zatím nepotvrdily.
Ruské protiteroristické jednotky dopadly a v přestřelce zabily Dmitrije Sokolova – organizátora říjnového útoku na městský autobus ve Volgogradu. Zahynulo při něm šest lidí a téměř 40 bylo zraněno.
Série teroristických útoků v Dagestánu má další oběť. Na následky zranění po výbuchu bomby poblíž dagestánského ministerstva vnitra zemřela v nemocnici kolemjdoucí žena. Nálož odpálila mladá sebevražedná atentátnice.
Nejméně 11 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát v ruském Dagestánu. Podle tamního ministerstva vnitra teroristický útok spáchala žena, která při výbuchu zemřela.
Sedm cizinců ze zemí bývalého Sovětského svazu se před českým soudem zpovídá z falšování dokladů a čtyři z nich i z podpory terorismu. Je to vůbec poprvé, kdy tuzemská justice takový případ řeší. Hlavní líčení pokračuje dnes.
Před českým soudem stojí vůbec poprvé lidé obžalovaní z údajné podpory terorismu. Jde o čtyři cizince ze zemí bývalého Sovětského svazu. V Česku měli vyrábět falešné doklady pro teroristy z Dagestánu. Hrozí jim za to až desetileté tresty. Podle státního zástupce Petra Boše šlo o mimořádně zdařilé padělky.
Úřady v jihoruském Dagestánu vyhlásily na sobotu den smutku za oběti dvou pumových atentátů v regionální metropoli Machačkale. Výbuchy připravily o život 13 lidí, přes 90 dalších skončilo v se zraněními v péči lékařů.