Čeští dobrovolníci odjíždějí do Guineje, chtějí tam vrtat studny
Šest až deset kilometrů musí denně překonávat lidé v africké Guineji, aby si domů donesli pitnou a užitkovou vodu. Pomoci jim chtějí dobrovolníci z projektu Kapka života. Rádi by na vesnicích vybudovali obecní studny. Dnes do Guineji odletí vyřizovat potřebné administrativní náležitosti.
V africké Guineji je to běžná praxe. Ženy a děti denně dochází několik kilometrů, aby domů donesly pitnou vodu. Děti kvůli tomu pak často nestíhají chodit do školy a ženy do práce.
Dobrovolníci z českého občanského sdružení OliMali proto před několika měsíci vymysleli projekt Kapka života. Jeho cílem je vybudovat v africké zemi studny s pitnou vodou.
Autor projektu Patrik Kutaj se pro Guineu rozhodl kvůli tomu, že je dobře dostupná, a to hlavně pro dovoz potřebné techniky.
„Technika je velká, těžká. Nedokáže jet větší rychlostí než 50 kilometrů za hodinu. Takže se nemůžeme někde vylodit a jet s technikou třeba tři tisíce kilometrů,“ vysvětluje.
Zkušenosti s takovou prací autor projektu už má, dříve budoval studny na Haiti po ničivém zemětřesení. Pracoval třeba i v Ostravě na šachtě.
Skupina lidí z Kapky života spolupracuje s občanským poradenským střediskem Centrum dialog, které mimo jiné pomáhá zajišťovat vzdělávání guinejských dětí.
Antonio Antonucci z centra vysvětlil, že v první fázi budou vrtaři dělat studny u škol. Děti se tak budou moci učit a zároveň budou mít blízko zdroj vody.
„Už tam máme projekty, které dlouhodobě fungují. A pro nás je to zajímavá představa – vrtat studny pro místní komunity a konkrétně pro školy.“
„Naše studna, když jsem při propočtu zahrnul i letenky, platy lidí, stravování, bydlení, by neměla přesáhnout 140 až 150 tisíc,“ shrnul potřebné náklady na vybudování jedné studny Patrik Kutaj.
Peníze získá Kapka života pomocí crowdfundinových projektů v Česku i na Slovensku. Projekt podpoří i některé další organizace a soukromé firmy. Přispět na transparentní účet může každý.