Paní Růženu nejprve na Bruntálsku vyplavila povodeň a následně jí do sklepa a na zahradu natekly topné oleje z vedlejšího domu. Má pouze nevidomou dcera, a tak jí s úklidem pomáhá dobrovolník.
Na mnoha místech stále nefunguje elektřina nebo plyn a vodu tam dodává Správa hmotných rezerv. A třeba v Holčovicích na Bruntálsku teď mají provizorní sdílené sprchy.
Jediným řešením je napojit se na jihočeskou vodárenskou soustavu. Radnice už má podle starosty Pavla Nováka zpracovaný projekt, ke kterému se připojily další obce.
Replika studny je tvořena dobovými nástroji i původními postupy. Archeologové tak mohou prakticky ověřovat původní řemeslnou dovednost, stejně tak jako metody i způsob uvažování předků.
Studnu vědci veřejnosti poprvé představili 9. ledna 2019. Podle datování pomocí letokruhů byly dubové kmeny použité na její konstrukci pokácené mezi lety 5256 až 5255 před naším letopočtem.
Dřevěnou studnu objevili v létě 2018 u Ostrova na Chrudimsku archeologové během záchranného výzkumu pod budoucí dálnicí D35. Odhadované stáří je mezi lety 5256 až 5255 před naším letopočtem.
„Ve vrtech se ztrácí voda. Zvláště v těch mělčích, ale i už v těch středních s hloubkou 50 metrů. Tato situace se nelepší a ani vývoj do budoucna nebude příznivý,“ předpokládá Tomáš Hrdinka.
Ještě v roce 2020 si nechalo vybudovat studnu kolem osmi a půl tisíce lidí. O rok později to bylo o tisíc méně a loni to bylo zhruba 6 tisíc lidí, tedy o 1 500 studní méně než v roce předchozím.
Zpočátku mohli používat techniku, v poslední fázi ale museli pracovat ručně, což celou akci výrazně zpomalilo. Práci komplikovala skladba terénu a obavy ze sesuvu půdy.
„Voda je špinavá. Určitě se nedá pít,“ ukazuje František Morávek mladší studnu, kde dříve bývaly až tři metry vody. Problémový vrt si - podle starosty načerno - nechal vyhloubit jeho soused.
Šestadvacetiletého muže zasypaného ve studni ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku našli hasiči v pondělí večer mrtvého. Zemina ho zasypala v sobotu, šance, že muž neštěstí přežil, byla minimální.
Velké Pavlovice (Břeclavsko)||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Neštěstí se stalo v sobotu. Podle mluvčího hasičů Jana Dvořáka nelze očekávat, že by se k muži jednotky dostaly už během neděle. Práce postupují pomalu s ohledem na statické zabezpečení studny.
Pivovar Fyne Ales ležící v srdci Skotské vysočiny vaří z dešťové vody. „Nemáme studnu, ale bereme vodu z hor. Spadne z nebe, my ji jen přefiltrujeme,“ potvrzuje manažer Tom.
Kvůli suchu pozastavila Vyskytná nad Jihlavou prodej stavebních parcel. Sousední Bílý Kámen pak ze stejného důvodu nepřipojuje nové domy na obecní vodovod.
Holding Agrofert loni získal na dotacích více, než zaplatil na daních. A Češi polykají více prášků na léčbu cukrovky než jiné národy. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
V Libčicích nad Vltavou u Prahy museli hasiči vytahovat 15 letého chlapce ze studny. Radiožurnál o tom informoval mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.
Šest až deset kilometrů musí denně překonávat lidé v africké Guineji, aby si domů donesli pitnou a užitkovou vodu. Pomoci jim chtějí dobrovolníci z projektu Kapka života. Rádi by na vesnicích vybudovali obecní studny. Dnes do Guineji odletí vyřizovat potřebné administrativní náležitosti.