Čeští zemědělci chystají protestní jízdy traktorů. Vadí jim dovoz potravin ze zemí mimo EU

Čeští zemědělci se ve čtvrtek 27. února připojí k evropským protestům proti dovozu potravin ze zemí mimo Evropskou unii. Protestní jízdy traktorů a další techniky se uskuteční po celém Česku i na hranicích. Informovali o tom zástupci Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR, kteří jsou hlavními organizátory. Podrobnosti o protestních akcích zveřejní zemědělské nevládní organizace ve středu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednou z forem protestu byla pomalá jízda těžké zemědělské techniky v okolí Prahy...

Na jeden z loňských protestů se do Prahy sjelo asi 700 traktorů a další techniky a zúčastnilo se kolem 3500 lidí | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zemědělcům vadí zejména obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur a bezcelní dovozy z Ukrajiny, protože ve zmíněných zemích podle nich nemusí farmáři dodržovat přísné normy jako v EU. Vyzývají vládu Petra Fialy (ODS), aby prosazovala spravedlivé podmínky na evropském trhu.

24:12

Podpořili jsme středně velké zemědělce, hlásí ministr. ‚Dotace jsou nastavené špatně,‘ zlobí se malí farmáři

Číst článek

Mezi požadavky zemědělců patří zrušení obchodní dohody mezi EU a státy Mercosur, nastavení nové dohody mezi EU a Ukrajinou, zajištění maximální ochrany trhu ze strany EU a zajištění rovných podmínek pro podnikání na evropském trhu. Dále požadují snížit byrokracii a podporu evropské iniciativy Stop falšovaným potravinám, která usiluje o jasné uvedení původu každé potraviny na evropském trhu.

Obchodní dohoda s jihoamerickými státy podle zemědělců zvýší dovozy cukru, hovězího nebo drůbežího masa, což může následně snížit ceny na evropském trhu a v konečném důsledku vytlačit české producenty. „Vnímáme ji (dohodu) jako pokryteckou, protože po evropských pěstitelích a chovatelích je vyžadováno dodržování mnohem přísnějších norem než jinde ve světě,“ uvedl prezident komory Jan Doležal.

Zemědělci v důsledku dohody varují mimo jiné před ztrátou konkurenceschopnosti a negativními dopady na zdraví spotřebitelů. K nárůstu dovozů levného a méně kvalitního obilí nebo olejnin podle zemědělských organizací může přispět také asociační dohoda s Ukrajinou.

„Čeští zemědělci už mají s dovozy z Ukrajiny špatné zkušenosti z doby, kdy v této zemi vypukla válka, a nechtějí je opakovat. Příval levných obilovin a olejnin tehdy způsobil prakticky kolaps celého trhu. Pěstitelé měli plné sýpky a nebylo kam uskladnit novou úrodu. Oprávněně se proto bojí, že asociační dohoda s Ukrajinou povede k opakování stejného scénáře,“ uvedl předseda svazu Martin Pýcha.

2:04

‚Za těchto podmínek se hospodařit nedá.‘ Zemědělci tvrdí, že státem zvýšené pachtovné je likvidační

Číst článek

Podle informací zemědělských organizací by EU měla asociační dohodu, která ukrajinským producentům nenařizuje dodržování stejných povinností pro pěstování plodin a chovy zvířat jako v Evropě, dojednat k červnu letošního roku.

Podobu čtvrtečních protestů zemědělci teprve upřesní. Na jeden z loňských protestů, při kterém chtěli farmáři vyjádřit nesouhlas s dosavadní reakcí vlády na nepříznivou situaci v sektoru a prosadit své požadavky, se do Prahy sjelo asi 700 traktorů a další techniky a zúčastnilo se kolem 3500 lidí.

Zemědělci tehdy vyrazili na protestní průjezd městem a následně se přesunuli k Úřadu vlády, před budovu jeden z nich vysypal hnůj. Protestující farmáři komplikovali dopravu, po městě se tvořily kolony.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme