Začíná židovský svátek světel chanuka. První svíci letos zapálil rabín Sidon na nádraží Bubny

Když v neděli večer zapadlo slunce, zapálili Židé první svíčku na devítiramenném svícnu. Zahajují tak osmidenní svátek světel chanuka, který připomíná opětovné vysvěcení jeruzalémského chrámu v době povstání Makabejských před více než 2100 lety. Celý prosinec se na chanuku připravují také děti v brněnské židovské školce.

Brno/Praha (Aktualizováno: 18:06 22. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židům po celém světě začal svátek chanuka, takzvaný svátek světel.

Židům po celém světě začal svátek chanuka, takzvaný svátek světel. | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Děti se učí nejen o chanukovém svícnu, ale také o tradičních svátečních pokrmech jako jsou třeba koblížky.

„To jsou pokrmy spojené především s významem svátku připomínající zázrak s olivovým olejem v jeruzalémském chrámu, takže se jedí různé smažené věci jako koblihy nebo bramboráky,“ popisuje Radiožurnálu brněnský rabín Štěpán Menaše Kliment.

3:18

Po 500 letech opět Španěly? 154 tisíc sefardských Židů z více než 60 zemí si požádalo o vrácení občanství

Číst článek

Jako další současný zvyk, který je podle něj reakcí na Vánoce, jmenuje dávání dárků. Židé v Brně se o chanuce scházejí v synagoze i při společné večeři.

„Máme jedno velké celoobecní setkání, děláme velkou oslavu, na kterou často připravujeme různé programy. Doprovodné programy se konají ve školce, třeba výroba dárků, které děti doručují nejstarším členům,“ dodává rabín.

První letošní chanukovou svíci zapálil v neděli v 17.30 vrchní zemský rabín Karol Sidon na pražském nádraží Bubny. Na slavnostní zahájení oslav se přišel podívat také římskokatolický kardinál Dominik Duka, který uvedl, že hrůzy holocaustu se nesmí nikdy opakovat. 

Bubenské nádraží zvolila Židovská obec záměrně, za druhé světové války odtud odjížděly židovské transporty do koncentračních táborů. V současnosti se zde chystá památník.

Chanuka je stejně jako všechny židovské svátky pohyblivým svátkem. Připomíná zázrak při opětovném vysvěcení chrámu po povstání Makabejských před více než 2100 lety. Podle tóry našli tehdy Židé po příchodu do svatostánku jen jednu nádobku s olejem. Chrámový svícen by tak vydržel hořet jen den, plál ale osm dní. Za tu dobu se stihl připravit a posvětit olej nový.

Karolína Wernerová, bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme