Chcete hrazenou plombu? Máte smůlu. Někteří zubaři ji odmítají dělat

Někteří zubní lékaři nechtějí pacientům udělat obyčejnou amalgámovou plombu, kterou stále hradí zdravotní pojišťovny. Když člověk nechce změnit zubaře nebo si na něj stěžovat, zbývá mu jediné - zaplatit několik set za plombu dražší, i když ji nechtěl. Stomatolog, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou, se tak chovat nesmí. V praxi se tak ale neděje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubní pohotovost

Zubní pohotovost | Foto: Jana Káninská

Pacientka Michaela řekla svému zubaři, že na místo, které není vidět, chce obyčejnou amalgámovou plombu, protože nechce platit. Se zlou se ale potázala.

„Vysvětlil mi, že základní plomby jeho ordinace vůbec nedělá. Že jsou nebezpečné a škodlivé, a že se je proto rozhodli nedělat. A jestli na tom budu trvat, nezbude mi, než si najít jiného zubaře, ale že to bude v Praze těžké. Tyto hrazené plomby dělají akorát staří zubaři, a to by mi nedoporučoval," vypráví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek připravila pro Ranní Radiožurnál Lenka Jansová

Michaela lékaři oponovala argumentem, že má na obyčejnou plombu nárok ze zdravotního pojištění.

On jí na to však řekl, že si může najít jiného zubaře. Michaela ale nakonec u této ordinace zůstala.

„Když jsem se dívala na internetu, jakého jiného zubaře bych si našla, tak většina z nich už nemá smlouvu vůbec, takže si tam člověk často hradí i preventivní prohlídku,“ dodává.

Za plombu tak dívka nakonec zaplatila 400 korun. Podle České stomatologické komory je popsané jednání zubního lékaře v rozporu s pravidly.

Ve smlouvě, kterou lékař uzavírá se zdravotní pojišťovnou, je totiž jasně stanoveno, jakou péči bude pacientům poskytovat.

Ne všichni lékaři mají smlouvu

„Jestliže jde o lékaře, který nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou, nabízí nějaký sortiment ošetření, potom je zcela v jeho rozhodnutí, jestli bude nebo nebude nabízet výplň kvality, která by měla jít na veřejné zdravotní pojištění," vysvětluje viceprezident ČSK Jan Černý.

"Ale lékař, který uzavřel smlouvu se zdravotní pojišťovnou, je povinen to ošetření nabídnout,“ dodává Černý.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stomatologickém ošetření mluvil v Ranním Radiožunálu prezident České stomatologické komory Pavel Chrz

Dražší plomba vydrží déle a je hezčí. Kvůli tomu si ji řada pacientů nakonec stejně zaplatí.

Ministr Leoš Heger navrhl, aby si lidé i tyto obyčejné amalgámové plomby platili. Česká stomatologická komora je pro.

„Ten náš základní návrh spočívá v tom, že by se neměly z veřejného zdravotního pojištění hradit výplně u lidí mezi 18 až 65 lety,“ říká prezident České stomatologické komory Pavel Chrz.

Česká stomatologická komora by ráda podpořila i možnost, že by platili jen ti, kteří nechodí na pravidelné kontroly. Má to ale jeden háček:

„Nedostatek zubních lékařů. V některých regionech by se mohlo stát, že se pacient na preventivní prohlídku vůbec nedostane,“ dodává Chrz.

Lenka Militká, Michaela Vydrová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme