Přechod k novým prostředkům ve stomatologii vnímá Šmucler jako přirozený vývoj. Jako hlavní důvod pro zákaz amalgámových plomb nevidí Kraus jejich škodlivost na lidské zdraví, ale nařízení EU.
V pondělních novinách se dočtete například o tom, že reklama v televizi stále vydělává, píšou o tom Hospodářské noviny. Víc v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.
Klasické stříbrné amalgámové plomby u dětí a těhotných a kojících žen nahradí od příštího roku speciální bílý cement. Evropský parlament omezil používání amalgámu kvůli obsahu rtuti.
Stomatologové z celé republiky dnes na valné hromadě v Praze projednávali nedostatek zubařů i cenu zubní péče pro příští rok. Lékaři dlouhodobě prosazují, aby si lidé sami platili za plomby, nebo aby jim na ně dávaly více pojišťovny.
Zubaři chtějí, aby si pacienti platili obyčejné amalgámové plomby. Částka 1,5 miliardy korun, kterou zdravotní pojišťovny na ně ročně vydají, by se podle nich dala lépe využít na prevenci zubního kazu. V otevřeném dopise dnes prezident České stomatologické komory (ČSK) Pavel Chrz požádal politiky, aby veřejnosti sdělili, že za zubní péči budou muset pacienti platit více peněz.
Stále více pacientů si stěžuje na postup zubařů. V ordinacích nenabízejí amalgámové plomby, ale placené takzvané bílé. Jak ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekl prezident České stomatologické komory Pavel Chrz, takové praxi není možné zabránit, dokud pojišťovny nezvýší platby za výplň.
Pacienti zřejmě za běžné, takzvané černé plomby platit nebudou. Podle ministra zdravotnictví v demisi Martina Holcáta to v současné době není možné prosadit. Stomatologové tvrdí, že na tyto plomby doplácí. S požadavkem, aby si je pacienti platili ze svého, neuspěli už několikrát v minulosti.
3:51
|Veronika Sedláčková, Jan Richter, Kristina Winklerová|Zprávy z domova
Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona o zdravotním pojištění, která mimo jiné počítá se zpoplatněním běžných amalgámových plomb. Lidé, kteří se o své zdraví aktivně starají, by ale na druhé straně měli šanci získat od pojišťovny až tisíc korun ročně. S návrhy dnes zástupci resortu seznámili novináře.
Třicet tisíc korun za zub, i to je realita v českých stomatologických ordinacích. A lepší plomba, kterou nehradí pojišťovna, může stát i několik tisíc.
Někteří zubní lékaři nechtějí pacientům udělat obyčejnou amalgámovou plombu, kterou stále hradí zdravotní pojišťovny. Když člověk nechce změnit zubaře nebo si na něj stěžovat, zbývá mu jediné - zaplatit několik set za plombu dražší, i když ji nechtěl. Stomatolog, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou, se tak chovat nesmí. V praxi se tak ale neděje.
Česká stomatologická komora znovu otevřela debatu o hrazení či nehrazení zubních plomb ze zdravotního pojištění. Předseda komory Pavel Chrz na včerejší tiskové konferenci uvedl, že komora bude znovu usilovat o to, aby se plomby, ošetření zubních kořenových kanálků a rovnátka dospělým přestaly platit ze zdravotního pojištění.
Zubaři trvají na tom, že by si pacienti měli amalgamové plomby platit sami. K tématu se vrátí i na dnešní valné hromadě České stomatologické komory, kam pozvali také některé vlivné politiky. Prosadit plnou účast pacientů chtěli už před více než rokem, ale to se jim i přes podporu ministra zdravotnictví Leoše Hegera nepodařilo.
Pokud vláda nevyřadí plomby z úhrad zdravotního pojištění, chce část zubařů vypovědět smlouvy s pojišťovnami a vybírat od pacientů v hotovosti. Řekl to prezident České stomatologické komory Pavel Chrz. Zubařům vadí, že návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby si lidé platili amalgámové plomby sami, vypadl z reformního balíku. Ministr totiž v tomto bodu ustoupil Věcem veřejným na jednání K9.
Úhradová vyhláška pro rok 2011 bylo jedno z témat, o kterém se diskutovalo na 54. sněmu České stomatologické komory v Plzni. Ministerstvo chce totiž dát stomatologům méně peněz, než kolik si za péči o chrup domluvili s pojišťovnami. Podle komory tak není aplikace vyhlášky do praxe možná.
Žhavým tématem sobotního sněmu České stomatologické komory bude řazení amalgámových plomb. O těch ministr zdravotnictví Leoš Heger rozhodl, že je budou hradit pojišťovny. Proti tomu však stomatologové protestují a tvrdí, že takový systém je neudržitelný.
Zubaři chtějí, aby dospělí lidé platili za plomby hotově. Zdravotní pojišťovny by je hradily jen dětem a mladým lidem do osmnácti let a seniorům nad 65 let. Návrh předloží politikům po volbách.