Vznikla nová databáze pracovních míst pro vojáky. Je v ní více než jedenáct tisíc firem

Ministerstvo vnitra společně se Svazem průmyslu a dopravy připravilo speciální databázi pracovních míst, která má pomoct novodobým veteránům s hledáním nové profese. „(Vojáci) budou mít přímý přístup do databáze více než jedenácti tisíc firem a jejich uplatnění. Bude v ní také diverzifikace dle odbornosti,“ vysvětluje ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Ročně se z armády rozhodne odejít asi 800 vojáků.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle komunistického poslance Leo Luzara nemají vojáci právo kritizovat rozhodnutí politiků (ilustrační foto)

S hledáním nové profese má nově vojákům pomoct speciální databáze pracovních míst. (ilustrační foto) | Foto: Michal Šula / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Vojáci pracují po odchodu z armády jako řidiči kamionů a sanitek nebo jako personalisté. Někdy si také obléknou uniformu strážníka. Nyní jim s hledáním nového zaměstnání může pomoct i databáze vymyšlená na míru právě vojenským veteránům.

Stát by se měl o veterány postarat. Vojáky do boje neposílají generálové, ale politici, říká Stehlík

Číst článek

„Dospěl jsem do situace, kdy jsem nechtěl pokračovat, chtěl jsem změnu. V armádě jsem sloužil 25 let. Rozhodl jsem se odejít a dobrovolně,“ popisuje svůj příběh jeden z novodobých válečných veteránů Jiří Kašpárek, který byl ještě v roce 2015 v Afghánistánu. Předtím sloužil také v Kosovu nebo v Bosně. Velel týmu, který se staral o logistiku, hledal tak manažerskou pozici.

„Není to jednoduchá záležitost. Ta změna není jednoduchá. Intenzivně jsem se tomu věnoval. Těch výběrových řízení byla spousta. Nebál bych se říct sedmdesát, na 15 nebo 20 mě pozvali do druhého kola,“ vysvětluje.

Čtyři a čtyřicetiletý válečný veterán nakonec pracuje už několik měsíců ve Vojenském technickém ústavu jako zástupce obchodního ředitele.

Databáze firem

„Nyní to budou mít novodobí veteráni, kteří se vracejí ze zahraničních misí a operací, jednodušší. Budou mít přímý přístup do databáze více než jedenácti tisíc firem a jejich uplatnění. Bude tam také diverzifikace dle odbornosti,“ tvrdí ministr vnitra Lubomír Metnar.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák říká, že se vojáci mohou uplatnit v dopravě, energetice nebo v automobilovém průmyslu.

„Dáme na webové stránky nabídky v jednotlivých regionech. Záleží, z jaké bude zájemce branže. Může jít o úředníka ve štábech, řidiče, který řídil bojová vozidla, všichni mají jazykové znalosti,“ říká.

Specifickou situaci lidí, kteří odejdou z armády, potvrzuje také ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlik. Uplatnění vojáků se různí, zná třeba řidiče kamionů. „Jsou tu lidé, kteří mají naježděno miliony kilometrů s těžkou technikou, jsou schopní se přeorientovat na kamion, jeřáb…,“ vysvětluje.

Vojáci můžou také využít více než 30 rekvalifikačních kurzů, které jim armáda nabízí. Mohou se tak stát účetními nebo pracovníky v sociálních službách.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme