Deníky analyzují hrozbu teroristických útoků
Všechny celostátní deníky rozebírají hrozbu teroristického útoku na hlavní město Prahu. Právo se v této souvislosti věnuje tématu unášení letadel teroristy. Programové prohlášení vlády ODS připomíná to trojkoaliční, všímá si Mladá fronta Dnes. Lidové noviny spočítaly, že Moravané vydělávají méně než Češi. Hospodářské noviny rekapitulují rošádu mezi pražskými žalobci.
Celostátní deníky rozebírají hrozbu teroristických útoků na izraelské a americké cíle v Praze. Ministerstvo vnitra zatím podrobnosti nezveřejnilo, Mladá fronta Dnes ale z náznaků usuzuje, že útoky hrozili zřejmě muslimští radikálové. Podle nepotvrzených informací se chystali umístit výbušninu do auta nebo si jí připásat na tělo. Zaútočit měli nejspíš na židovské objekty během svátku Roš Hašana, protože čekali, že tam bude hodně lidí.
Deník Právo připomíná jiný způsob, kterým teroristé napadají své cíle - unášení letadel. V případě, že by se něco takového stalo v České republice, rozhoduje o sestřelení takového letounu takzvaná národní vládní autorita. Tou je ministr obrany Jiří Šedivý. Na akci je speciálně vycvičených několik důstojníků. Ti také podle chování pilotů určují, jestli letadlo znamená hrozbu.
Ministr obrany na základě jejich informací určí další postup. Ten si důstojníci ověří pomocí tajných kódů. Naše stíhačky Gripeny navíc mají v zásobě několik způsobů, jak přinutit únosce změnit směr nebo přistát, vysvětluje Právo.
Mladá fronta Dnes zveřejnila pracovní verzi programového prohlášení Topolánkovy vlády. Jeho části se kryjí s programem neúspěšné trojkoalice. Všechna témata, která by mohla získat hlasy poslanců KDU-ČSL a Strany zelených v dokumentu zůstala. Je to například zachování limitů těžby hnědého uhlí nebo nezavedení školného. Kabinet Mirka Topolánka bude bojovat o každý hlas. Lidovci ale zatím s podporou občanskodemokratické strany váhají.
Kromě tradičních priorit ODS, jako je rovná daň, obsahuje prohlášení některé novinky. Ministr práce a sociálních věcí Nečas počítá se zavedením aktivačních bonusů pro nezaměstnané. Finančně by si tak k podpoře přilepšili například ti, kdo absolvují rekvalifikační kurs.
Moravané dostávají až o pětinu nižší plat než je celorepublikový průměr. Zato lidé v oblastech na západě Čech si podle studie, kterou mají k dispozici Lidové noviny, vydělají jen asi o pět procent méně, než je průměr. Obyvatelé Čech tak mohou utratit něco málo přes devatenáct tisíc korun měsíčně, na Moravě je to jen asi šestnáct tisíc osm set.
Rozdíl je podle odborníků dán historicky. Způsobuje to jednak umístění Prahy, kam hodně lidí dojíždí za prací a kde jsou platy vyšší. A také fakt, že v moravských regionech je vyšší nezaměstnanost. Navíc je tam menší potenciál pro přeshraniční spolupráci.
Ke známé filmové akci Kulový blesk přirovnávají Hospodářské noviny rošádu mezi pražskými žalobci. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká v srpnu kritizovala tři své pražské kolegy za to, že byli při vyšetřování kauzy Kubiceho zprávy příliš pomalí. Na obvodních státních zastupitelstvích proto začaly přesuny.
Šéf zastupitelství Prahy 1 Jiří Kára odchází do osmé městské části. Tamní vedoucí Hana Vrbová proto poputuje na Prahu 5. S žalobci se z jednoho obvodu do druhého stěhují i jejich náměstci. Jediní dva zástupci, kteří se stěhovat nemusejí, jsou paradoxně řadoví žalobci z Prahy 1, na které si Renáta Vesecká na samém začátku stěžovala.
V české metropoli už žije přes 1 184 000 lidí. Poprvé po třiceti letech se tam totiž narodilo víc lidí, než jich ve stejném období zemřelo. Píše to Mladá fronta Dnes. Centrum města se vylidňuje, protože je tam draho. Mladé páry i starší lidé se stěhují na okraj Prahy. Přináší to i starosti úřadům. Mateřských a základních škol je sice zatím dostatek, kapacity ale brzy stačit nebudou.