OVĚŘOVNA: ‚Klimatickou změnu způsobuje oběžná dráha.‘ Dezinformace odmítá vliv lidí na oteplování

Planetu neohřívají ani neochlazují lidé svou činností, tvrdí dezinformace. Klimatická změna je podle zavádějícího článku přirozeným procesem, jemuž se nedá zabránit, nebo ho ovlivnit. „Současnou změnu klimatu nedokážeme vysvětlit jinak, než svým vlastním působením,“ vyvrací ale pro iROZHLAS a Radiožurnál klimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

Ověřovna Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planetu neohřívají ani neochlazují lidé svou činností, tvrdí dezinformace

Vlivy, které dezinformátoři popisují, by měly podle klimatologa Zemi v současnosti spíš ochlazovat než ohřívat | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„NASA připouští, že změnu klimatu způsobuje oběžná dráha Země, nikoli fosilní paliva,“ tvrdí dezinformátoři. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) podle nich označuje projevy klimatické změny za „zcela přirozené a normální“.

„Planetu žádným způsobem ani formou nepřehřívají ani neochlazují lidé tím, že jezdí v SUV (sportovní užitková vozidla) nebo jedí hovězí,“ píší dále autoři v článku pocházejícím z webu Climate Science News. Stránka slibuje „zprávy o změně klimatu a globálním oteplování z nezávislého pohledu, který není ovlivňován žádným establishmentem“.

49:58

Zmatení báchorkami. Češi hledají, kdo jim v ochraně klimatu ukáže cestu, říká vedoucí výzkumu

Číst článek

Dezinformátoři docházejí k závěru, že „klima na Zemi se měnilo vždy a není to naše vina“. Současnou klimatickou změnu ale člověk jednoznačně vyvolává, vyvrací klimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

„Klima se měnilo často razantně, někdy dokonce víc než při antropogenní (způsobený nebo vytvořený člověkem, jeho činností) změně, kterou teď zažíváme. Dokonce se měnilo i rychleji,“ přiznává Trnka. „Bývalo to ale spojené s událostmi, které způsobily masové vymírání druhů. Současnou změnu klimatu nedokážeme vysvětlit jinak než svým vlastním působením,“ upozorňuje pro iROZHLAS.cz.

Změna klimatu vs. roční doby

Dezinformátoři svá tvrzení opírají o srbského astrofyzika Milutina Milankoviče, autora tzv. teorie Milankovičových cyklů. Na základě jeho teorie píší, že „při vyšším náklonu osy (Zeměkoule) se roční období na Zemi stávají mnohem extrémnějšími, zatímco při nižším náklonu osy se stávají mnohem mírnějšími.“

4:04

Na vesnici v Jizerkách máme pořád zimy jako v dětství, tvrdí odpůrce ochrany klimatu Čalfa

Číst článek

Klimatolog Trnka vysvětluje, že Milankovičova teorie ale hovoří o přirozených změnách klimatu ve výrazně větším časovém měřítku. „Probíhají přirozené cykly, které odpovídaly za změny klimatu – střídání dob ledových a meziledových,“ uvádí na pravou míru.

Oběžná dráha Země má eliptický tvar. Země se tak v některých segmentech svého oběhu ocitá ke Slunci blíž než v jiných.

„To, že je zemská osa skloněná, odpovídá spíš za střídání ročních dob, to znamená za sezonní výkyvy klimatických podmínek ročníku. Díky tomu máme v mírném pásu čtyři roční doby,“ popisuje klimatolog.

Dezinformátoři astrofyzikovi Milankovičovi přisuzují tvrzení, že současnou klimatickou změnu způsobuje kombinace tří pohybů Země, která se dá zjednodušeně popsat jako kolísání Země v ose.

4:21

Konec fosilních paliv? ‚Pohrajte si, my boomeři s vnoučaty zas dáme svět do pořádku,‘ říká Odmítající

Číst článek

Kývání zemské osy ale podle klimatologa Trnky změny v charakteru ročních dob způsobuje v horizontu desítek tisíc let. „Navíc jsme teď v období, ve kterém by naše Země součtem těchto tří pohybů měla spíš chladnout,“ dodává.

Dezinformátoři svá tvrzení v textu podporují citacemi z rozhlasového programu Hal Turner Radio Show. Pravicového bloggera Hala Turnera přitom mnohá zahraniční média označují za šiřitele konspiračních teorií.

Šíření podobných dezinformací podle klimatologa Trnky souvisí s neochotou lidí přijmout jakoukoliv nepříjemnou skutečnost. „Je skoro jedno, jestli se jedná o nepříjemný problém, jakým je změna klimatu, nebo jde třeba o rozpad vztahu nebo úmrtí v rodině. Prostě nám poměrně dlouho trvá, než nepříjemnou skutečnost přijmeme,“ vysvětluje.

„Velká část procesu přijímání zahrnuje negativní pocity, snahu to popřít nebo nahradit jinou skutečností, vytvořit si jinou fabulaci, která zajistí, že se tou nepříjemnou pravdou nemusíme zabývat,“ uzavírá.

Johana Kadeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme