Dětské respirátory jsou jen zmenšenou verzí pro dospělé. Malým uživatelům můžou ztížit dýchání
Na českém trhu se objevují dětské respirátory, které jsou označené třídou FFP2. Někteří odborníci a výrobci ale nabádají k opatrnosti, protože podle nich jsou jen zmenšenou verzí ochranných prostředků pro dospělé. Kvůli vysoké hustotě membrán pak můžou malým uživatelům ztěžovat dýchání.
Třída FFP2 je původně určená pro těžká průmyslová pracoviště. A děti přes takovou membránu v podstatě nemohou řádně dýchat.
Návrh opatření: konec antigenních testů na větších akcích, kontroly u vleků. Lockdown v plánu není
Číst článek
„FFP2 respirátory byly myšleny jako ochrana v lakovnách nebo uhelných dolech. Jsou zkoušené na dospělé plíce, vůbec se to nezkouší na dětech. Děti mají mnohem menší kapacitu plic. To znamená, že tyto ochranné pracovní pomůcky nejsou vůbec určené dětem, protože děti nepracují,“ popsal David Pospíšil ze zlínské společnosti Spur, která vyvíjí nanomateriály pro ochranu dýchacích cest.
V Česku zatím neexistuje norma, která by rozdíl v ochranném materiálu pro dospělé a děti zohlednila. Že je třeba legislativně upravit nový pojem dětský respirátor je přesvědčený také Jiří Tilhon z Oddělení zkušebnictví a certifikace Výzkumného ústavu bezpečnosti práce.
Česko má za středu 9460 případů covidu, víc než před týdnem. Hospitalizovaných je 2300 pacientů
Číst článek
„V tuto chvíli začínáme vyvíjet aktivity k tomu, že bychom ve spolupráci s různými vědními obory dali dohromady podklady k tomu, jak by se dala optimálně vyřešit jejich ochrana, ve smyslu respirátorů,“ uvedl.
Podle České obchodní inspekce se problematika dětských respirátorů řeší napříč celou Evropou. Z iniciativy Evropské komise byl vypracován dokument, který čeká na schválení pracovní skupinou.
Ministerstvo zdravotnictví na dotaz ohledně případné certifikace dětských respirátorů ani po týdnu neodpovědělo.