Do dvou let by mohl vzniknout specializovaný útvar proti korupci
Na boj proti korupci a závažné finanční kriminalitě by se mohly v budoucnu zaměřovat další zvláštní orgány. Návrh na vytvoření speciálního útvaru žalobců pro korupci dnes posuzovala vláda. V patnáctičlenném týmu by se podle ministerstva spravedlnosti střídali státní zástupci po 3 letech, což by pomohlo zpřetrhat místní vazby mezi podsvětím a žalobci.
Návrh předkládal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ve Světě o jedné na Rádiu Česko řekl, že bylo přijato usnesení, které dává ministerstvu spravedlnosti plnou podporu připravit konkrétní paragrafované znění těchto změn.
Koalice by se k návrhu měla vyjádřit za týden. "Koalice má speciální koaliční skupinu pro reformu justice, zasedá příští čtvrtek odpoledne. Budeme vést debatu nad změnami v zákoně o státním zastupitelství, a mimo jiné také budeme debatovat otázku vzniku celostátního specializovaného útvaru v rámci státního zastupitelství, který by se zaměřoval na boj s korupcí," uvedl Pospíšil ve Světě o jedné.
Podrobnosti k návrhu na vznik specializovaného útvaru proti korupci vysvětlil ve Světě o jedné na Rádiu Česko ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil
V čele nového útvaru by měl stát vedoucí, který by měl mít podle Pospíšila pozici náměstka nejvyššího státního zástupce, byl by jmenován na určitou dobu v rozsahu od 7 do 9 let a v rámci této doby by mohl být odvolán, pokud soud prokáže porušení zákona.
"Měl by být výrazně nezávislý a měl by tak odolávat politickým a dalším tlakům," doplnil Pospíšil.
Podle ministra financí musí ministerstvo spravedlnosti najít peníze na vznik nového týmu ve svém rozpočtu. Na 3 roky by mělo potřebovat 106 milionů. Podle Pospíšila na to ale jeho resort nemá peníze.
"Ministerstvo spravedlnosti těžko bude moci částku najít ve svém rozpočtu. Zkrátka buď tato vláda má boj s korupcí jako prioritu a pak na to musí uvolnit speciální peníze, anebo tyto projekty můžeme opustit." Reálné náklady ale mohou podle něj být nižší.
Ministerstvo spravedlnosti má teď půl roku na přípravu paragrafovaného znění. Příští rok by měl návrh projednat parlament. Pokud ho schválí, v horizontech měsíců by mohl být útvar vytvořen. Celkem by měl být hotov do 2 let. Podle ministra spravedlnosti by zvláštní útvar měl spadat pod Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.
Zvláštní soudy nebudou
Vláda také diskutovala o tom, že by se mohly pro posuzování korupčních kauz vytvořit zvláštní soudy. Pospíšil to ale odmítl. "Bude se vytvářet specializovaný útvar v rámci státního zastupitelství, na druhou stranu se nebude vytvářet speciální soud."
Podle místopředsedkyně ČSSD a členky stínové vlády pro boj s korupcí Marie Benešové situaci žádné nové útvary nespraví, protože není vůle korupci postihovat.
"To jich můžete udělat třeba 300, takových útvarů, a můžete na to dávat důraz, ale tady chybí prostě vůle říct: Ano, my to chceme postihovat. Nikomu se nic nestane. Tady jsme se dostali do úplně opačné situace. V České republice jsou v současné době postihováni víc ti, kteří na korupci poukáží, než ti, kteří by měli být odstíháni. Což je úplný paradox."
Benešová také poukázala na neúspěch podobných útvarů na Slovensku. Jiří Pospíšil s ní ale nesouhlasí.
"Na Slovensku se speciální prokuratura povedla, zatímco kolem speciálního soudu vznikaly velké otazníky a dokonce v určitou fázi ho slovenský ústavní soud zrušil. Proto je pro nás Slovensko určitou inspirací, a proto také chceme jít cestou kvalifikovaného koncentrovaného žalobce, aby se korupční kauzy dostaly před soud," sdělil Pospíšil a dodal:
"Ale nechceme kvůli tomu vytvářet speciální soud, který by stál daňové poplatníky dokonce několik stovek milionů korun. Na Slovensku to stálo 1,5 miliardy slovenských korun, a ta částka se vynaložila, aniž by to přineslo konkrétní výsledky."