Změnu by měla přinést novela trestního zákoníku z pera ministerstva spravedlnosti. Po rozšíření trestů v oblasti špionáže dlouhodobě volá uzemská kontrarozvědka.
Ministři, státní zástupci a další subjekty podali k novele desítky připomínek. Vláda musí zákon projednat v září, aby stihl projít Parlamentem do konce volebního období.
Urolog vypracoval posudek, ve kterém dal za pravdu lékařům, že správně vyhodnotili snímky ze sona. Nikdy je ale neviděl, soudy přitom o jeho závěry opřely rozhodnutí. Znalec výtky odmítá.
Chystaný dětský certifikát má dokládat, že učitel nebo vychovatel nikdy nebyl odsouzen za násilný trestný čin. A to i v případě, že uplynula lhůta pro zahlazení trestu.
Měl usnadnit práci soudním úředníkům při anonymizacích povinně zveřejňovaných rozsudků. Resortem spravedlnosti představený anonymizér ale podle informací z okresních soudů práci a čas nešetří.
Oběti sexuálního a domácího násilí často nenachází u soudů zastání. O tom, proč by se měli soudci neustále vzdělávat či co trápí české advokáty, mluvila zakladatelka organizace Beztrestu Lucie Hrdá.
Fenomén korupce zajímá nejen policii České republiky, ale i vědce. Jednou z nich je i socioložka Kristýna Bašná, která se svým týmem v uplynulých třech letech zkoumala různé formy uplácení.
Podle dat poskytnutých ministerstvem financí jsou rozpočtované průměrné platy v letošním roce téměř na všech ministerstvech nižší, než byly skutečné průměrné platy za rok 2022.
„Nejde jen o zapisovatelky, ale i třeba o vyšší soudní úředníky a asistenty soudců, kteří nedosahují minima nebo průměrného platu v Česku,“ upozornila šéfka justičních odborů Anna Pospíšilová.
Původně měl registr fungovat už od začátku letošního roku, teď je ale v ohrožení i další termín – 1. leden 2025. Ministerstvo spravedlnosti přitom loni prohlásilo, že se už dohodlo na jeho detailech.
Za veřejné schvalování teroristických útoků i na sociálních sítích mohou v Česku hrozit nižší tresty. Maximální možná sazba by se podle novely mohla snížit na dvanáct let.
Stížnost bude řešit Nejvyšší soud, který ale nemůže napadené rozhodnutí zrušit. Jeho výrok by však mohl ovlivnit budoucí rozhodování justice v obdobných případech.
Hlavním nástrojem regulace má být zavedení registru. „Lobbisté, pokud budou chtít provozovat lobbování legálně, budou povinni činnost předem ohlásit ministerstvu spravedlnosti,“ uvedlo ministerstvo.
Se Stanislavovým jménem se pojí několik kauz. Třeba na případ whistleblowera Benýška nebo podezření na podivné rozdělování zakázek v domově sociální péče.
Už žádná střídavá nebo výlučná péče o děti. Stát chce zrušit zažité termíny, které se používají například po rozvodech. Soudy mají určit, kdo a ve které dny se bude o dítě starat.
Hlavní změna by měla spočívat v tom, že totožnost už nebude muset ověřovat jenom soudní úředník, ale třeba i pracovník obecního úřadu, který k tomu má oprávnění.
Případy sexuálního násilí mají řešit u krajských a okresních soudů specializované senáty. Většina z nich ale ignoruje vyhlášku ministerstva spravedlnosti, která to doporučuje.
„Když je většina žádostí vyřízena až za půl roku, tak to neplní základní účel,“ komentuje pomalé zpracovávání žádostí o pomoc advokátka Bílého kruhu bezpečí Pavlína Komedová.
O potřebě chránit děti se začalo mluvit v souvislosti s případem dvaatřicetiletého muže z Liberce. Založil si dětský spolek železnice, ačkoli byl v minulosti dvakrát odsouzen za znásilnění dětí.
„Automaticky jakýkoliv sexuální čin, který bude zahrnovat dítě pod dvanáct let, bude považován za znásilnění, to jsme dosud neměli – to znamená zvýšenou ochranu dítěte,“ říká advokátka
S rozporem jde na vládu i chystaný zákon o lobbování. Resort financí kritizuje milionové náklady na registr lobbistů i šest dalších úředníků, kteří by měli novou agendu zastávat.
„Toto je skutečná represe. V ruské LGBT komunitě panuje panika. Lidé naléhavě emigrují. Musíme se evakuovat z vlastní země, je to hrozné,“ řekl pro BBC Sergej Trošin.
„Jde o komplexní posílení odpovědnosti v rámci soustavy, aby se vedoucím státním zástupcům lépe kontrolovala práce podřízených a samozřejmě z ní posléze mohli adekvátně vyvozovat důsledky.“
Dokument obsahuje pouhých 13 stran a je opatřen dalšími deseti stranami příloh. Připravit konkrétní kroky, jak zefektivnit fungování státní správy, je teď ale na Úřadu vlády.
K „zeštíhlení státu“ a rušení úřednických míst se současná vláda zavázala v programovém prohlášení. Jako první se rozhodlo „řezat“ ministerstvo spravedlnosti, kterému posloužila externí analýza.
Za zhodnocení činnosti ministerstvo spravedlnosti zaplatilo přes milion korun. Analýza podle úřadu už teď přináší efekt. Server iROZHLAS.cz má dokument k dispozici a přináší jeho obsah.