Domácí tisk o protikorupčních agentech
Celostátní deníky si dnes všímají možnosti nasazení protikorupčních agentů. Vláda včera schválila novelu trestního řádu ministra vnitra Ivana Langera (ODS), která počítá s nasazováním speciálně vycvičených policejních agentů do blízkosti lidí podezřelých z korupce. Návrh zákona teď jde do Poslanecké sněmovny. Pokud by prošel, agenti si začnou hledat práci v podezřelých úřadech a firmách od začátku příštího roku, píše Mladá fronta Dnes.
Jak připomínají Hospodářské noviny, protikorupční agenti nejsou žádný převratný krok, jde jen o vylepšení stávajících metod. Agenti, kteří budou působit pod změněným jménem, s dokumenty o vzdělání a životopisem vytvořeným na míru, nesmí nikoho ke korupčnímu chování podněcovat. Jak řekl Hospodářským novinám ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas: "Nebude to agent provokatér, ale agent dokumentarista."
Jaká je tedy změna oproti dřívější praxi? Dosud se policisté mohli infiltrovat pouze mezi osoby či skupiny páchající nejtěžší trestné činy, vysvětlují Lidové noviny. Jednalo se zejména o obchodníky se zbraněmi nebo s drogami. Pokud při vyšetřování narazili agenti i na korupci, nemusel soud jejich svědectví v této věci uznat. To se teď změní, píší Lidové noviny.
Česká věda si polepší. Podle Hospodářských novin odpustí stát vědcům od příštího roku daň z přidané hodnoty na prostředky získané z Evropské unie. Ročně to jsou dvě miliardy korun. Ministryně školství Dana Kuchtová (SZ) Hospodářským novinám řekla: "Je to významný krok, který vysokým školám a ústavům umožní žádat o větší počet evropských projektů bez rizika zatížení vlastních rozpočtů."
Vědecké ústavy, které se zapojily do výzkumů placených z peněz Evropské unie, musely platit DPH na chemikáliích a dalších potřebách k bádání. Tyto peníze Brusel ale neproplácí. Zdrženlivost českých vědců je patrná i ze současných statistik, píší Hospodářské noviny. V čerpání peněz na vědu jsme na dvaadvacátém místě, za námi už je jen Slovensko, Lotyšsko a na posledním místě Polsko.
Předseda ČSSD Jiří Paroubek by chtěl uspíšit přímou volbu šéfa strany všemi jejími členy. Podle Práva počítala sociální demokracie s přímou volbou předsedy strany až na jaře roku 2009. Paroubkovi se ale nelíbí, že by se kampaň kandidátů kryla s předsednictvím České republiky v Evropské unii, a tak by přímou volbu chtěl už před krajskými volbami na podzim příštího roku, dodává Právo.
Prorektor pro rozvoj Slezské univerzity František Koliba podal na své dva bývalé studenty trestní oznámení pro pomluvu, píší Lidové noviny. Nelíbilo se mu, že když loni neúspěšně kandidoval na rektora, dva jeho bývalí studenti Petr Juras, dnes zástupce karvinského primátora za ODS, a Roman Hamrus, ředitel karvinské základní školy, připomněli představitelům Slezské univerzity jeho komunistickou minulost a také jeho chování během listopadu 1989.
Juras s Hamrusem napsali Akademickému senátu, že Koliba vyhrožoval studentům zákrokem Veřejné bezpečnosti za použití psů. Celým případem se zabývá přestupková komise havířovského magistrátu.
Česko ztrácí pozici lákavé země pro investory. Vyplývá to ze studie společnosti AT Kearney, informují Hospodářské noviny. V minulém přehledu, který byl zveřejněn v roce 2005, Česko obsadilo lichotivou sedmou příčku. Z nových zemí EU bylo jediným zástupcem v první desítce zemí, kam nadnárodní firmy ochotně přesouvají nejenom IT služby, zákaznická centra, účtárny, ale také právní služby či grafická studia.
Letos jsme spadli na šestnácté místo. Důvody objasnil Hospodářským novinám americký poradce Johan Gott: "I když se podnikatelské prostředí v České republice zlepšuje, její výhoda spočívající v nižších nákladech se kvůli stoupajícím mzdám vytrácí. Proto v globálním pořadí sestoupila."