Policie obvinila exnáměstka civilní rozvědky Blahuta. Vyšetřování je v režimu utajení, uvedla Bradáčová
Policie v pátek obvinila bývalého náměstka civilní rozvědky Zdeňka Blahuta z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti s hospodařením úřadu. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové probíhá vyšetřování v režimu utajení, uvedla pro Radižurnál. Policie u Blahuty provedla domovní prohlídku a byl vyslýchán.
„Mohu potvrdit, že dnešního dne pod dozorem státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze zahájil státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze trestní stíhání jedné osoby, a to pro zločin podvodu a zločin zneužití pravomoci úřední osoby. Trestní řízení má souvislost s trestním oznámením, které se týkalo hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace,“ uvedla v pátek pro Radiožurnál vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Informace podle ní spadají pod režim zákona o ochraně utajovaných informací, takže zastupitelství nemůže podat žádné bližší informace.
„Ministerstvo vnitra a rozvědka poskytuje veškerou součinnost orgánům v trestním řízení v celé té kauze, a to dlouhodobě,“ řekl pro iROZHLAS.cz situaci ministr vnitra Jan Hamáček s tím, že více informací podat nemůže.
Zadržení Chovance?
Česká televize a MF Dnes během pátečního dopoledne spekulovaly o tom, že policie zadržela a vyslýchá bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a bývalého ředitele civilní rozvědky Jiřího Šaška. Oba tyto informace následně vyvrátili.
„Já jsem od rána doma a policisté tady nebyli. Já jsem samozřejmě policii i státnímu zastupitelství plně k dispozici,” řekl Chovanec serveru iDnes.cz.
„Není to tak, nejsem zadržen ani vyslýchán,“ dementoval zprávy Šašek pro Deník N s tím, že jej policie kvůli vyšetřování ani nekontaktovala.
Náměstek civilní rozvědky Zdeněk Blahut rezignoval, skončí v polovině ledna
Číst článek
Podle informací Respektu z dubna minulého roku proběhlo na Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy tuzemské rozvědky, vyšetřování. Trestní oznámení převážně kvůli půl miliardě korun, které rozvědka investovala do svých krycích firem, na ni podal ředitel služby generál Jiří Šašek. Ten zároveň ale zakázky i schválil. Podle týdeníku měl Šašek podezření, že část peněz skončila na soukromých účtech.
Šašek byl zproštěn výkonu služby loni v květnu, právě kvůli prověřování hospodaření úřadu. Tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že z kontroly vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti.
Pochybení se údajně týkala let 2015 až 2017. Metnar loni řekl, že vznikla škoda velkého rozsahu. Znaky protiprávního jednání mělo podle Metnara schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu. Panují také podle něj pochybnosti, zda byl zaplacený majetek vůbec nakupován.
Úřad pro zahraniční styky a informace se zabývá informacemi, které pocházejí ze zahraničí. Může je ale sbírat i na českém území. Na rozdíl od Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství například nesmí pořizovat odposlechy. Blahut byl jeho náměstkem od září 2014 do loňského ledna.