Doplatky za léky od Nového roku zůstávají nejasné
Jestli budou pacienti od ledna příštího roku na některé léky doplácet víc, není zatím jasné. Zástupci ministerstva zdravotnictví a kategorizační komise tvrdí, že lidé by ani podle nové lékové vyhlášky neměli platit víc něž doposud. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba a člen komise to ale zpochybnil.
Podle Chudoby ministerstvo před volbami mlží a veřejnost informuje nepravdivě. "Já jsem přesvědčen, že se doplácet více bude," uvedl během dnešní tiskové konference.
"Je to věc, kterou každý očekává, s kterou by měl počítat a která musí být lidem vysvětlena, ne sdělovat ústy ministerstva zdravotnictví, že se doplatky nezvýší. Lidé to po 1. lednu v lékárnách uvidí sami," tvrdí Chudoba.
Ředitel odboru zdravotní péče a farmacie Jaroslav Štrof argumentuje tím, že v každé lékové skupině zůstane jeden plně hrazený lék a tvrdí, že se víc doplácet nebude. Zdůraznil přitom význam generik, tedy léků, kterým skončila patentová ochrana, a jsou podstatně levnější.
"Nevím, jak k tomu došel pan prezident Chudoba, že by pacienti museli doplácet. Jestliže lékař indikuje konkrétnímu pacientovi léčivý přípravek generický, to znamená plně vyhovující, nemusí vůbec doplácet. A to v těch skupinách je povinnost mít generikum," uvedl Štrof.
Připravovanou vyhlášku kritizuje i Mezinárodní asociace farmaceutických společností. Soudí, že nebyla připravena transparentně a navíc poškodí zejména pacienty odkázané na moderní léky. Ministerstvo podle MAFS při kategorizaci nedodrželo ani jeden ze čtyř principů příslušné evropské směrnice. Evropská komise přitom již ministerstvo zdravotnictví za rozhodování o minulých vyhláškách kritizovala.
Z vyjádření Štrofa vyplynulo, že ministr zdravotnictví David Rath vyhlášku zatím nepodepsal, ale měl by tak učinit zhruba během pěti dnů. Předpis by měl vyjít k 1. lednu. Rath, ač původně ohlášen, se z tiskové konference omluvil.