Řetězovými e-maily se šíří informace o změně limitů pro vrácení přeplatků za léky. Jak ale zjistil tým Ověřovny! na vlastní kůži, ke změnám ve skutečnosti nedošlo.
Pacient se šedým zákalem má nárok na plně hrazenou základní variantu zákroku. Když chce moderní čočku, musí si ji zaplatit celou. Nově by si jen doplatil rozdíl.
Hlavně seniorům to podle lékárnické komory dělá problémy. Chce proto prosadit změnu, aby ve chvíli, kdy limitu dosáhnou, měli léky už zdarma. Ministerstvo zdravotnictví to vítá.
Sněmovna schválila novou úpravu úhrad zdravotnických prostředků. Novela o veřejném zdravotním pojištění by měla lidem ušetřit stamiliony korun na spoluúčasti, víc pomůcek bude bez doplatků.
Senioři, děti či dlouhodobě nemocní by mohli od Nového roku ušetřit na lécích. Od ledna se totiž snižují ochranné limity pro doplatky na léky. A to díky novele zákona o veřejném zdravotním pojištění.
Důchodci a děti budou mít nižší limity pro doplatky za léky. Roční hranice pro děti do 18 let a seniory od 65 let se od ledna sníží z 2500 na 1000 korun, u důchodců nad 70 let na 500 korun.
Pacienti budou od letošního srpna a září platit větší doplatky za některé léky na předpis. Týká se to víc než 300 variant léků. U 33 druhů léčiv se doplatek naopak sníží.
Rodiny s dětmi a senioři budou zřejmě doplácet méně za léky. Vládní novela zákona o veřejném zdravotním pojištění míří z Poslanecké sněmovny do Senátu.
Každý Čech průměrně utratí za léky více než 2000 korun ročně. Z toho přes 1100 korun jde na volně prodejné léky a zbytek jsou doplatky za přípravky na předpis.
Senioři a děti možná budou mít od příštího roku nižší limity pro doplatky za léky. Počítá s tím vládní novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou projednají poslanci výboru pro zdravotnictví.
O střechu nad hlavou mohou přijít v Česku tisíce lidí. Důvodem je nesouhlas některých obcí s doplatkem na bydlení. Na problém upozorňuje Legislativní rada vlády. Dávky už zamítli například v Ostravě a v Bohumíně. Dnes o nich budou hlasovat zastupitelé v Janovicích nad Úhlavou na Plzeňsku.
Vládou prošel návrh na zpřísnění podmínek pro vyplácení doplatků na bydlení. Měl by zabránit nekalému podnikání s ubytovnami. Jejich majitelé nově doplatek dostanou podle velikosti bytu, a ne podle počtu lidí, kteří v něm žijí.
Poslanci podpořili senátní návrh, který má vyřešit zneužívání doplatků na bydlení v ubytovnách. Provozovatelé ubytoven by měli dostávat doplatky jen na jednu místnost nebo byt. Teď je mohou čerpat podle počtu ubytovaných. Senátní novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi teď projedná sociální výbor. Vláda přitom připravuje vlastní návrh zákona.
Sněmovna podpořila senátní návrh o pomoci v hmotné nouzi, který má zabránit přemrštěným nákladům na bydlení v ubytovnách. Jejich vlastníci by nově měli dostávat doplatky jen na jednu místnost nebo byt. Nyní je mnohdy čerpají podle počtu ubytovaných.
Pacienti platí méně za regulační poplatky a za doplatky v lékárnách. I to vyplývá z dat Všeobecné zdravotní pojišťovny. Za první tři čtvrtletí letošního roku totiž vyplatila takzvané přeplatky 74 tisícům lidí, což je o třetinu méně než za stejné období loni.
Léky možná opět zdraží. Pacienti by totiž mohli už příští rok v lékárnách dát o několik procent víc na doplatcích. Ministerstvo zdravotnictví plánuje snížit úhrady za léčiva z veřejného zdravotního pojištění, a to dočasně na jeden rok. Pojišťovny by tak mohly ušetřit stovky milionů až miliard korun.
Až několik set korun měsíčně mohou ušetřit pacienti na doplatcích za léky. A to srovnáváním cen v jednotlivých lékárnách a vyžadováním medikamentu bez doplatku. V každé lékové skupině by měl existovat takový lék aspoň jeden. Výše doplatku se však často mění.
Pacienti od dubna platí v lékárnách víc ze své léky. Tvrdí to Česká lékárnická komora a Česká asociace farmaceutických firem. Podle nich pro pacienty podražila více než čtvrtina léků. U nich totiž pacienti dříve neplatili doplatek, ten ale vznikl revizí cen a úhrad léků, kterou průběžně provádí Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ministerstvo zdravotnictví i ústav přitom slibovaly, že změna systému úhrad se pacientů nedotkne.
Svaz pacientů by mohl požadovat odvolání ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martina Beneše. Nezajistil prý, aby nemocní měli možnost na každou diagnózu dostat lék bez doplatku. Radiožurnálu to řekl viceprezident svazu Josef Mrázek s tím, že doplatky pacientů porostou.
Léky v Česku prý výrazně nepodraží. Ujišťuje o tom aspoň ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS. Přiznal ale, že průměrný Čech dá za léky od dubna, kdy má začít platit nová vyhláška ministerstva zdravotnictví o úhradách léků, o 150 korun ročně víc.
Jestli budou pacienti od ledna příštího roku na některé léky doplácet víc, není zatím jasné. Zástupci ministerstva zdravotnictví a kategorizační komise tvrdí, že lidé by ani podle nové lékové vyhlášky neměli platit víc něž doposud. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba a člen komise to ale zpochybnil.