Dosud největší protesty v českém zdravotnictví

Přes tři a půl tisíce nespokojených lékařů vyhrožovalo odchodem k 1. březnu. Nakonec zůstali. S ministrem zdravotnictví Leošem Hegrem se domluvili za pět minut dvanáct - hrozil kolaps péče třeba v neonatologii a porodnictví. Neuběhl ale ještě ani celý rok a odbory se v listopadu připomněly novou kampaní: Zůstáváme, splňte sliby.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařští odboráři umístili před ministerstvo zdravotnictví odpočítávání času pro ministra Hegera

Lékařští odboráři umístili před ministerstvo zdravotnictví odpočítávání času pro ministra Hegera | Zdroj: ČTK

První měsíc roku 2011 – jedno jednání o zdravotnictví střídá druhé. Po každé schůzce přichází obě strany před novináře a krčí rameny. Ministr lékaře chápe, ale tolik peněz není. Doktoři nechtějí ohrozit pacienty, ale na zvýšení platů trvají. Panika je mezi těhotnými, které mají v březnu rodit. Z péče o nedonošené děti v inkubátorech je politika.

Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula ve vysílání Radiožurnálu potvrdil, že neví, jak zajistit neonatologii po prvním březnu:

Přehrát

00:00 / 00:00

O dosud největší protesty v českém zdravotnictví se zajímala Lenka Jansová

„Ten problém bude celorepublikově obtížně řešitelný, protože pokud je dominatně postiženo 5 center z 11, a ta centra jsou v podstatě přetížena i v podmínkách, kdy se nic zvláštního neděje, tak já si zatím úplně nedovšedu představit situaci, jak toto budeme řešit. Péče v této oblasti samozřejmě bude postižena asi nejvíce.“

Mezitím se chystá armáda. Pomoci by měly vojenské nemocnice, armádní chirurgové a anesteziologové. Právě jejich nedostatek by totiž mohl ohrozit dokonce akutní operace, nejen ty plánované.

14. únor – první zpráva o úspěšném jednání. Ministr se s lékaři dohodl na společném memorandu. Doktoři dostanou od března 5 až 8 tisíc korun měsíčně navíc a vyzvou ke stažení výpovědí. Zbraně skládá i prezident České lékařské komory Milan Kubek, který odboráře v jejich požadavcích podporoval.

„Největší výhra je v tom, že podmínky v českých nemocnicích pro lékaře už nikdy nebudou tak otrocké jako dosud. Dojde k omezení přesčasové práce, zvednou se platy, lékaři nebudou existenčně závislí na přesčasové práci,“ prohlásil Kubek.

17. únor – definitivní konec krize a podpis memoranda. Ministr Leoš Heger musel peníze najít.

Předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel, ministr zdravotnictví Leoš Heger a prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek | Foto: ČTK

„Já jsem na to dal své slovo, které mám zaštítěno panem premiérem a zcela jasná hranice byl podpis této dohody a k tomu došlo,“ řekl k podpisu memoranda Heger.

Dohoda o solidaritě

Doktorům, které nebudou chtít ředitelé zpátky, chce pomoct šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel.

„Tu věc nemůžu nechat stranou a budu se starat o to, aby ti, kteří se chtějí vrátit, se měli kam vrátit. Podepsali jsme dohodu o solidaritě. Hodně je to na těch lidech, na té místní úrovni. Já věřím, že pokud se podaří třeba hejtmanům promluvit s řediteli, kteří ty problémy dělají, nebo panu ministrovi, tak nebudeme muset ani aplikovat dohodou o solidaritě. Já věřím, že to projde co nejkultivovaněji,“ uvedl Engel.

Když to říkal, ještě nevěděl, že by se dohoda o solidaritě, tedy buď se vrátí všichni, anebo nikdo, mohla týkat i jeho. Pražská vinohradská nemocnice si prý za něj už našla náhradu.

Od té doby je Martin Engel profesionálním šéfem Lékařského odborového klubu a teď čeká, co budou mít zdravotníci v lednu na výplatních páskách. Jarní memorandum totiž slíbilo také další zvýšení platů od ledna 2012.

ZPĚT NA ROK V ČESKU 2011

Lenka Militká, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme