'Doživotí by bylo příliš přísné,' píše soudce, který poslal vražedkyni Sudků na 30 let za mříže
Až doživotní trest hrozil Michelle Sudků za ubodání ženy v nákupním centru na pražském Smíchově a pokus o uškrcení zákaznice nedaleké kavárny. Kvůli brutalitě útoků o tom i nakrátko soudce Stanislav Králík uvažoval. Nakonec tomu ale Sudků unikla – podle březnového verdiktu si má odsedět výjimečné třicetileté vězení. „Trest odnětí svobody na doživotí by byl za těchto okolností pro obžalovanou nepřiměřeně přísný,“ stojí v rozsudku Městského soudu v Praze, který má server iROZHLAS.cz k dispozici. Trestní senát totiž přihlédl k tomu, že na svou nebezpečnost upozorňovala a dožadovala se pomoci.
Loni 21. července ráno proběhla v Bohnické léčebně na pavilonu číslo 23 velká vizita. Lékaři se shodli, že v případě Michelle Sudků není důvod pro další hospitalizaci a může být tedy propuštěna. „Udělali jste ze mě bezdomovce," prohlásila žena podle jejího ošetřujícího lékaře krátce na to.
Policisté, kteří zasahovali v kavárně proti vražedkyni ze Smíchova, jsou vinni, rozhodl soud
Číst článek
Aniž by si vyzvedla osobní věci, doklady a léky, odešla Sudků z léčebny. Nejdříve zamířila za svým známým, u kterého chtěla přespat. Když neuspěla, snažila se najít ještě místo na ubytovnách, opět bez úspěchu. Nasedla proto na metro a dojela na pražský Anděl. Do nákupního centra vešla okolo druhé hodiny odpoledne, z regálu v oddělení domácích potřeb vzala nůž a šla vraždit.
„Bez zjevného důvodu, v úmyslu usmrtit, napadla tímto nožem zákaznici a s velkou intenzitou jí zasadila dvě bodné rány, které naprosto cíleně směřovala do míst uložení životně důležitých orgánů, a to první do hrudníku a druhou do břicha, a když napadená upadla na zem, snažila se ji opětovně bodnout a poté, co poškozená zůstala bezvládně ležet na zemi, odhodila na místo nedaleko od ní nůž a odešla do oddělení textilu, kde si sedla a vyčkala příchodu policie."
„Poškozená H. musela zemřít proto, aby obžalovaná dokázala lékařům z PN Bohnice, že je nemocná. To svědčí o naprosté lhostejnosti obžalované k hodnotě lidského života a ke zjevným sklonům k usmrcování náhodných obětí bez jakýchkoli zábran. Závažnost těchto dvou trestných činů je velmi vysoká a náprava obžalované rovněž extrémně nepříznivá. Tím jsou jednak splněny podmínky pro uložení výjimečného trestu.“
Jak vypověděla Sudků u soudu, svojí oběť si vyhlédla podle vzhledu, aby byla podobná její adoptivní matce. Podle rozsudku vraždila především proto, aby se lékařům pomstila za propuštění z léčebny.
Jednala „ve snaze dokázat lékařům PN Bohnice, že je nemocná a nebezpečná a zároveň, aby si tak zajistila další hospitalizaci v PN Bohnice, odkud jí ten den propustili, nebo jinou možnost bydlení."
"Chtěla uškrtit a pomilovat se"
Dva týdny předtím se přitom Sudků pokusila uškrtit dívku v kavárně na nedalekém Újezdě. Počkala si na ni na záchodcích: „Chtěla uškrtit nějakou ženu a pomilovat se s ní." Svlékla si proto tričko a vyrobila škrtidlo. To pak dívce přetáhla přes hlavu, ta si ale křikem přivolala pomoc.
„Tričko bylo vzadu překřížené a tím mohla být vyvinuta ze strany obžalované větší síla. (...) Poškozená stihla vložit ruce mezi svůj krk a smotané tričko, přičemž kdyby takto neučinila, smrt by nastala v důsledku stlačení krčních cév v řádu několika minut," píše se dále ve verdiktu.
„Bylo nutno vzít v potaz přitěžující okolnosti, tedy naprosto zavrženíhodnou pohnutku v obou případech, kdy v prvním případě chtěla poškozenou usmrtit, aby na ní mohla vykonat své sexuální potřeby související se xxx, ve druhém případě se jednání dopustila proto, že se chtěla nějakým způsobem pomstít a strhnout na sebe pozornost a dokázat lékařům z PN Bohnice, že je schopna takový čin spáchat a tím si zajistit hospitalizaci.“
Po incidentu nechali policisté ženu převézt do Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, lékařům ale o útoku neřekli. Sama Sudků přitom o něm v léčebně mluvila. Lékaři se ale podle dokumentu domnívali, že jde jen o její fantazie. Incident si u policie ověřovali, avšak s negativním výsledkem.
Podle verdiktu byla Sudků při prvním útoku motivována svou poruchou, ne ale natolik, aby si neuvědomila, co dělá. Její ovládací schopnosti sice byly snížené, i přes to ale byla schopna nad činem přemýšlet a plánovat ho. U druhého činu byla podle soudu útočnice příčetná úplně.
Abnormálně nebezpečné činy
Předseda trestního senátu Stanislav Králík navíc v dokumentu upozorňuje, že Sudků neprojevila dostatek lítosti: „Přesto, že uváděla, že je jí to líto, jakékoli další projevy lítosti, které by soud přesvědčily o pravdivosti jejích slov, chyběly. Bezprostředně po spáchání trestných činů byla v naprostém klidu, nejevila známky rozrušení ani lítosti."
I proto se rozhodl pro výjimečný trest: „Charakter spáchaných trestných činů byl shledán jako abnormálně nebezpečný, kdy se jich obžalovaná dopustila ze zavrženíhodné pohnutky, na zcela náhodných obětech a pro poškozené naprosto nečekaně. V kontextu všech těchto skutečností soud dospěl k závěru, že je třeba obžalované uložit výjimečný trest."
Rosudek nad Michelle Sudků by zpravy.rozhlas.cz on Scribd
Nakrátko přitom soudce uvažoval i o doživotí. Nakonec ale přihlédl k duševnímu stavu Sudků i k tomu, že nebyla dosud trestána a k činům se doznala. Udělil tak horní hranici výjimečného trestu.
Kromě toho uložil ústavní léčbu a odškodnění pro rodinu zavražděné ve výši 850 tisíc korun. Sudků ani státní zástupkyně se neodvolaly, rozsudek je tak pravomocný. Útočnice, která podle znalců trpí útočným a nekrofilním sadismem, si nyní svůj trest si odpykává v opavské věznici.
U soudu skončili také dva policisté, kteří zasahovali v kavárně na Újezdě. Za zneužití pravomoci úřední osoby je koncem března uznal vinnými Obvodní soud pro Prahu 1. Potrestal je trestním příkazem. Proti tomu ale podalo odpor Městské státní zastupitelství v Praze. Soud proto musí nařídit hlavní líčení a věc znovu projednat. Státní zástupce pro ně navrhl zákaz činnosti.