Dražší poplatky nepomohou soudům, ale státní kase, tvrdí právníci

Zdražení soudních poplatků podle mnohých právníků přetížené české justici neodlehčí. A za důvod tohoto kroku označují fiskální politiku, kdy stát potřebuje peníze do rozpočtu. Poplatky se ode dneška zvyšují v některých případech až na trojnásobek. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil i přesto věří, že tak ubude bagatelních a neopodstatněných žalob.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna Ústavního soudu. Ilustrační foto.

Sněmovna Ústavního soudu. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Dnes máme celou řadu takzvaných šikanózních žalob, kdy lidé podávají žaloby jen tak, aby například komplikovali život jinému občanovi. Ten, kdo podá oprávněnou žalobu a u soudu uspěje, tak mu následně veškeré náklady na soudní řízení, tedy i soudní poplatek, platí ten, kdo soudní spor prohrál,“ upozorňuje ministr Jiří Pospíšil. A připomíná, že soudní poplatky se v Česku dlouho nezvyšovaly a stále patří k nejnižším v Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Městského soudu v Praze Jaromír Jirsa a advokátka Hana Marvanová v odpoledních Ozvěnách dne.

Místopředseda pražského Městského soudu Jaromír Jirsa ale připomněl, že změnu si nevymyslely soudy, vymyslelo ji ministerstvo financí. „Stát prostě nemá peníze a zvyšuje soudní poplatky. Takže to nemá až tak moc nic společného s tím, že by měla soudům ubýt práce. Je pravda, že soudní poplatky se naposledy měnily před deseti lety a je jistě na čase se zabývat jejich aktuální výší,“ podotkl Jirsa.

Před dnešním datem soudy zaznamenaly výrazný nárůst žalob od lidí, kteří to chtěli stihnout ještě před tím, než poplatky zdraží. Podle Jirsy je vysvětlení jednoduché – chtěli zkrátka ušetřit. „Přál bych vám vidět, jak to včera vypadalo u obchodního rejstříku ve Slezské v Praze. To bylo doslova o život. Dnes tam nebyla téměř ani noha,“ přiblížil Jirsa. Že by ale žalob do budoucna ubylo, si rozhodně nemyslí. Za pár týdnů se podle něj vrátí vše do starých kolejí.

I podle mnohých dalších právníků se nedá čekat, že by vyšší soudní poplatky odradily řadu lidí od toho, aby svoje spory řešili touto cestou. „Ani mezi svými klienty jsem takovouto úvahu nezaregistrovala, protože navíc náklady na soudní řízení se neskládají jenom ze soudního poplatku. Další náklady jsou mnohem větší,“ upozornila advokátka Hana Marvanová. I podle ní tak jsou důvody novely pouze fiskální. „Chování lidí při podávání žalob to neovlivní.“

Problém vidí spíš jinde – soudy jsou přetížené, protože na nich nepracuje dostatek zaměstnanců, kteří by mohli věci vyřizovat. „Lidi spíš odrazuje, že se spravedlnosti rychle nedovolají. Soudní spory trvají hrozně dlouho, trvají roky. Výsledek kolikrát ani nepomůže situaci dotyčného člověka,“ uzavřela Hana Marvanová.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme