Extremisté chystají sérii protiromských pochodů. Přidává se k nim stále víc lidí

Pochody proti zvýhodňování Romů a zneužívání sociálních dávek se v sobotu chystají hned v několika českých městech. Většinou je pořádají radikálové. K nim se ale podle zprávy Bezpečnostní informační služby přidává stále více obyčejných lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postup přehradili demonstrantům v Duchcově policejní těžkooděnci

Postup přehradili demonstrantům v Duchcově policejní těžkooděnci | Zdroj: ČTK

Jedním z měst, kde se lidé v sobotu sejdou a kde to poslední dobou vře, je Duchcov.

Nejdříve místní zaplnili hlavní náměstí poté, co na internet unikla nahrávka útoku Romů na manželský pár v Jižním městě. Útočníci se do vazby dostali až po odvolání státního zástupce.

„Tam to byla výzva městu, kraji, policii a především vládě, že je nezbytné ten problém nějak řešit. Že se napraví zákony, napraví se přístup k Romům a k majoritě, který je bezprávní nebo má v sobě velmi málo práva. Je tam pozitivní diskriminace, která se snad může využívat jen do určité míry,“ říká publicistka Věra Bartošková, která v Jižním městě žije přes 30 let. Za rasistku ani extremistku nepovažuje a podobně jako většina lidí chce rovný přístup.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu sociálních nepokojů se věnovala reportérka Gabriela Hauptvogelová

V Duchcově se uskutečnily další dvě protiromské akce, při jedné z nich zasáhli i těžkooděnci. Medializace květnového útoku i následných pochodů napětí ve městě vyostřila. Vidí to tak i Štefan Horvát, který ve čtvrti bydlí a pracuje tam jako terénní pracovník sdružení Květina.

„Nálady jsou různé. Část majoritní společnosti k tomu zaujala postoj, že my jsme ti špatní, padá zde kolektivní vina. A pak je tu ta romská menšina, která to chápe tak, že na nás svalují kolektivní vinu a nesouhlasíme s tím, určitě ne. Jsme občané tohoto města, žijeme tady x let, pracujeme, někteří z nás jsou opravdu slušní lidé,“ vysvětluje Štefan Horvát.

Manipulace s davem

Protiromských akcí se podle BIS účastní stále více běžných občanů. Ti nejsou podle velitele speciální pořádkové jednotky Ústeckého kraje Stanislava Krajčoviče agresivní. S davem ale manipulují malé skupiny extremistů.

„Obyčejně to tak dopadne. Bylo to tak i v září na Šluknovsku, kdy byl největší střet. Skupiny zhruba 50 až 70 těch nejtvrdších, kteří se přijeli jen pobít s policií, si postupně před sebe do ulic natlačili zhruba 200 až 300 lidí. Útočí na policii bez jakéhokoli ohledu, že by mohli někoho zranit,“ popisuje policista.

Pokud vláda nebude problémy s romskou komunitou řešit bez emocí, hrozí stupňování mezietnického napětí a frustrace lidí, píše se ve zprávě BIS.

Trasy plánovaných protiromských pochodů | Foto: ČTK

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme