Hašek a Tejc následovali Škromacha a rezignují na funkce ve vedení ČSSD
První místopředseda ČSSD Michal Hašek rezignuje na funkci ve vedení strany. Spolu s ním oznámil odchod z čela poslaneckého klubu sociální demokracie i Jeroným Tejc. Oba tak chtějí lídrovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi umožnit "plně uplatnit mandát předsedy". Za hlasováním předsednictva, které se po volbách postavilo proti Sobotkovi, si ale stojí.
Hašek zdůraznil, že nezměnil svůj názor na špatný výsledek ČSSD ve volbách a z toho plynoucí odpovědnost předsedy Bohuslava Sobotky.
„Stále trváme na tom, že máme právo na odlišný názor, než má předseda strany nebo možná aktuální většina. Stále stojíme za tím, že předsednictvo sociální demokracie mělo v rámci stanov plné právo hlasovat v reakci na nejhorší volební výsledek ČSSD v historii České republiky a o výzvě předsedovi strany k rezignaci,“ prohlásil.
Obě rezignace mají Sobotkovi umožnit vyjednávání o vládě tak, aby mohl plně uplatnit svůj mandát a prosadit program. To nejhorší, co by se teď podle Haška mohlo ČSSD stát, je pokračování sporu.
„Plnou odpovědnost za výsledek jednání o vládě a za její fungování potom ponese především předseda ČSSD. Nechceme se stát záminkou k tomu, že jednání o vládě nebudou úspěšná, přejeme si v zájmu země i našich voličů úspěch celé sociální demokracie,“ uvedl Hašek.
Michal Hašek: Od starosty malé obce mířil až na vrchol. Skončil ale pod ním
Číst článek
Ve sněmovně chtějí Hašek s Tejcem podporovat všechny kroky, které budou v souladu s programem a volebními závazky ČSSD. Chtějí také zajistit jednotu celého poslaneckého klubu.
„Chci ochránit poslanecký klub a chci, aby jeho členové nebyli v příštích dnech a týdnech vystaveni obrovskému tlaku, který by je nepochybně čekal. A chci právě tímto svým krokem, který jsem dnes učinil, zabránit rozštěpení klubu sociální demokracie,“ řekl Tejc ke své rezignaci.
Sobotka je spokojený, pro další rezignace nevidí důvod
Kvůli výsledku voleb, v nichž sociální demokraté získali pouze 20,5 procenta hlasů, vyzvali Hašek a Tejc k vyvození zodpovědnosti i své spolustraníky, místopředsedy Milana Chovance a Lubomíra Zaorálka.
Bohuslav Sobotka nicméně novinářům řekl, že nevidí důvod, aby Chovanec se Zaorálkem ve funkcích skončili. Podle předsedy ČSSD zklidnění situace a zahájení jednání umožnily už rezignace místopředsedů Haška, Tejce a Zdeňka Škromacha.
„Není možné rozstřílet celé vedení sociální demokracie tak, aby strana zcela ztratila schopnost vést po volbách jednání a sestavit příští vládu,“ podotkl Sobotka.
Rezignace přicházejí pozdě, reagují na změny ve vedení ČSSD politici
Číst článek
Škromach, další ze Sobotkových kritiků uvnitř strany, rezignoval na funkci místopředsedy ČSSD už ve čtvrtek. Jak uvedl, odchodem na sebe bere odpovědnost za špatný volební výsledek strany, jako "pučista" se ale necítí.
Hašek, Tejc, Škromach a další vlivní sociální demokraté se krátce po oznámení výsledků sněmovních voleb sešli v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Utajovanou schůzku potvrdili až po několika dnech. Mezitím stačili vyzvat Sobotku k rezignaci a vyřadit ho dočasně z povolebního vyjednávacího týmu.
Sobotka to označil za pokus o mocenské převzetí strany, krajské organizace ho ve funkci podpořily a většinou vyzývaly k odstoupení naopak účastníky lánské schůzky.