Známé tváře sociálních demokratů se letos zřejmě nedostanou na volební kandidátky. Někteří odcházejí z politiky kvůli nesouhlasu s vedením strany, jiní jen neprošli systémem primárek, kdy nezískali dostatečnou podporu.
"Nepovažuji se za názorovou opozici uvnitř ČSSD, na některé programové věci mám jen jiný pohled," říká v rozhovoru pro zpravodajský web Českého rozhlasu poslanec a jeden z největších kritiků současného vedení strany Jeroným Tejc. Na sjezdu sociální demokracie kandidoval na prvního místopředsedu. Post nakonec obhájil ministr vnitra Milan Chovanec, který získal 379 hlasů a stejně jako před dvěma lety porazil Tejce, ten dostal 280 hlasů.
Poslanec Jeroným Tejc bude kandidovat na prvního místopředsedu ČSSD. Rozhodl o tom v pondělí Městský výkonný výbor ČSSD v Brně. Sjezd strany se uskuteční v březnu, rozhodovat bude i o předsedovi. Tejc na předsedu kandidovat nechce. Některé okresní organizace v Jihomoravském kraji podporují na předsedu současného šéfa strany a premiéra Bohuslava Sobotku. Tejc se o post místopředsedy ucházel už v loňském roce, ale ve druhém kole prohrál s ministrem vnitra Milanem Chovancem.
Dění jsme sledovali ONLINE. Staronovým předsedou sociální demokracie se podle očekávání stal Bohuslav Sobotka. Ve volbě, v níž neměl žádného protikandidáta, získal zhruba 85 procent hlasů delegátů stranického sjezdu. ČSSD vede od roku 2011, ve funkci je třetí období. Jeho zástupcem ve straně byl ve 2. kole zvolen Milan Chovanec. Večer delegáti zvolili také pět řadových místopředsedů.
Bohuslav Sobotka může začít naplno vyjednávat o příští vládě. Na funkce ve vedení sociální demokracie už rezignovali jeho největší soupeři o moc ve straně. Po Zdeňku Škromachovi se dnes ke stejnému kroku odhodlali Michal Hašek a Jeroným Tejc. Z účastníků takzvané lánské schůzky tak zůstává ve stranickém vedení jen Milan Chovanec, k jehož odchodu ale nevidí Sobotka důvod.
První místopředseda ČSSD Michal Hašek rezignuje na funkci ve vedení strany. Spolu s ním oznámil odchod z čela poslaneckého klubu sociální demokracie i Jeroným Tejc. Oba tak chtějí lídrovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi umožnit "plně uplatnit mandát předsedy". Za hlasováním předsednictva, které se po volbách postavilo proti Sobotkovi, si ale stojí.
Michal Hašek a Jeroným Tejc odstoupili z funkcí ve vedení sociální demokracie. Oba ale trvají na tom, že výzva k rezignaci předsedy Bohuslava Sobotky byla vzhledem k volebnímu výsledku strany oprávněná. Podle některých politiků došlo k rezignacím pozdě.
Předsedou poslaneckého klubu ČSSD v nové sněmovně bude Jeroným Tejc. Zvítězil až v druhém kole volby, kdy dostal 30 hlasů, jeho protikandidát Jan Hamáček 16. Tejc patří ke křídlu prvního místopředsedy Michala Haška a má i sympatie prezidenta Miloše Zemana.
Kandidátku ČSSD pro předčasné volby povede v Praze nejspíš předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Jeho jméno schválilo grémium i předsednictvo ČSSD. Kandidátem na premiéra bude předseda strany Bohuslav Sobotka, předsednictvo ho podpořilo jednomyslně. Navrhlo i lídry ostatních kandidátek.
Prezident Miloš Zeman i dnes hledá hlasy pro vyslovení důvěry kabinetu Jiřího Rusnoka. Na zámek v Lánech za ním přijel předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Setkání trvalo skoro dvě hodiny. Po Tejcovi přijme prezident Marka Bendu z ODS.
Vláda by měla mít pravomoc po dohodě s prezidentem odvolat nejvyššího státního žalobce. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.
Stát by měl finančně kompenzovat pozůstalé po obětech otrav metylalkoholem. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl stínový ministr vnitra a předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.
Místopředseda poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek má obavu, že premiér Petr Nečas chce zastrašovat policii. Zaorálek to uvedl v dolní komoře parlamentu v reakci na slova předsedy vlády týkající se debaty o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání. Petr Nečas ve čtvrtek při interpelacích řekl, že je třeba si počkat na výstupy mandátového a imunitního výboru.
České věznice potřebují podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila z ODS víc peněz. Odsouzených totiž stále přibývá. Jedním z důvodů je i to, že se trestní řízení zkracuje. Vláda tak rozhodne, jestli na fungování věznic přidá peníze.
Několik příštích let bude ve věznicích více odsouzených. Jak na Primě uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, je to způsobeno tím, že trestní soudy pracují rychleji. Pospíšil teď aktuálně řeší nedostatek financí pro české věznice. Podle něj vystačí tak do půlky června.
ČSSD dál požaduje předčasné volby, stěžuje si ale, že jako jediná strana. Vládní protischodková opatření, na kterých se zástupci ODS, TOP09 aVěcí veřejných dohodli, budou mít podle sociální demokracie dopad na lidi s nižšími příjmy.
Poslanci podpořili v prvním čtení návrh, který má více chránit spotřebitele. Předloha ČSSD obsahuje jedinou větu - aby se z občanského zákoníku vyškrtlo ustanovení, podle kterého lidé nemohou beztrestně odstoupit od smlouvy, pokud ji s prodejcem podepsali u sebe doma. To se totiž často děje na předváděcích akcích podvodných firem.
České ministerstvo vnitra připravuje návrh zákona, který by se měl zabývat financováním politických stran. Ministerstvo navrhuje účinnost zákona od roku 2015, podle vicepremiérky a 1. místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peake by ale měl platit už pří příští velké volební kampani. Příští týden se má připomínkami k zákonu zabývat vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí a Peake doufá, že výbor přijme konkrétní závěry, které doporučí vládě ke schválení.
O přímé volbě prezidenta bude rozhodovat na dnes začínající schůzi poslanecká sněmovna. Návrh ale nemá jasnou podporu, přestože na něm pracovali společně zástupci vlády i opoziční ČSSD. Nakonec se nedokázali dohodnout na podrobnostech.
Za kupčení s hlasy voličů by mohly být až tři roky vězení. Sněmovna podpořila návrh koaličních poslanců, aby se kšeftování s voličskými hlasy stalo v rámci novely trestního zákoníku trestným činem. Toho by se dopustil ten, kdo by jinému poskytl majetkový prospěch za to, že bude volit nebo hlasovat v referendu v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle. Výhrady měla ČSSD, jejíž poslanci změnu nepodpořili.
Poslanci by měli podruhé projednat novelu zákona o protikomunistickém odboji. Definitivní podobu normy, kterou na základě zamítnuté senátní verze do sněmovny vrátili koaliční poslanci, dohodli lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.
Soudní znalci by mohli nést větší zodpovědnost za své posudky. Nově by jim za špatně vypracovaný posudek mohla hrozit pokuta až sto tisíc korun, popřípadě vyškrtnutí ze seznamu soudních znalců. Počítá s tím vládní novela, kterou dnes v prvním čtení schválili poslanci.
Necelou minutu trvalo předsedkyni poslanecké sněmovny zahájení a přerušení mimořádné schůze sněmovny k údajně předražené zakázce pro firmu ProMoPro. Sociální demokraté na ní chtěli vyzpovídat ministra financí Miroslava Kalouska, který měl vysvětlit, co konkrétně zjistili pracovníci jeho úřadu o údajném plýtvání penězi v době českého předsednictví Evropské unii.
Koalice zamítla sociálním demokratům návrh novely zákona o střetu zájmů. Norma měla zamezit obcházení zákona o střetu zájmů při výplatě odměn placeným zastupitelům za působení v obecních a krajských firmách. Vládním poslancům vadilo mimo jiné to, že by se nevztahoval na neplacené zastupitele.
Ve sněmovně uspěly všechny tři návrhy na regulaci hazardu. Do dalšího projednávání tak půjdou novely loterijního zákona z dílny vlády, hlavního města Prahy i ČSSD. Všechny řeší vyšší kompetence obcí v rozhodování kde a zda vůbec hazard povolí, což by mělo nově platit i pro videoloterijní terminály. ČSSD chce navíc zpřehlednit využití peněz z hazardních her.
4:37
|Petr Medek, Alice Kottová, David Šťáhlavský|Zprávy z domova
Sociální demokraté chtějí, aby policie jasně řekla, jakou hranici alkoholu v krvi považuje za přestupek. Podle bezpečnostního experta strany Jeronýma Tejce v praxi policisté nepostihují řidiče, kteří mají v krvi méně než patnáct setin promile alkoholu.