Heger je nejdéle sloužícím polistopadovým ministrem zdravotnictví. Podporuje ho strana i premiér
Leoš Heger dneškem završil 888 dní v čele ministerstva zdravotnictví. A stává se tak nejdéle sloužícím polistopadovým ministrem zdravotnictví. Za tu dobu získal četné příznivce - hlavně díky klidnému a gentlemanskému vystupování i v době krizí - a stejně tak rezolutní odpůrce.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek shrnul své výhrady slovy: „Pan ministr nehájí zájmy svěřeného resortu, nesehnal pro něj peníze a neprovedl slibovanou reformu.“
Podle odborníka na zdravotnictví, redaktora České televize Petra Vaška, má Heger poměrně slušný kredit mezi soukromými lékaři, hlavně mezi praktickými lékaři. Horší je to právě u lékařských odborů a komory:
O Leoši Hegerovi mluvil v Ozvěnách dne Radiožurnálu odborník na zdravotnictví, redaktor České televize Petr Vašek
„Přes tuto veškerou kritiku Leoš Heger přidal nemocničním lékařům nejvíc v polistopadové historii. Oni si podle oficiálních tabulek Ústavu zdravotnických informací a statistiky a ministerstva zdravotnictví polepšili od roku 2010 dodnes v průměru o 11 tisíc korun.“
„Tato kritika je poměrně paradoxní, i když je pravda, že Leoš Heger nedodržel stoprocentně dohodu. Myslím si, že nemocniční lékaři si úplně nemají v případě Leoše Hegera na co stěžovat,“ dodává Vašek.
Podle něj má Heger bezvýhradnou podporu jeho politické strany TOP 09 a hlavně ministra zdravotnictví Miroslava Kalouska:
„Kalousek jako nejsilnější hráč se za něj vždy postavil, ve všech krizích. Vždy, kdy to vypadalo, že to má Heger nahnuté.“
Podpora od premiéra
Především díky zvládnutí dvou velkých krizí si získal i podporu premiéra Petra Nečase.
„První krize byla akce ‚Děkujeme, odcházíme‘. On se dokázal velmi dobře dohodnout s lékařskými odbory a tuto krizi vyřešil. A pak relativně slušně vyřešil metanolovou aféru,“ myslí si Vašek.
A také díky konsenzuálnímu vystupování ho příliš tvrdě nekritizuje ani levicová opozice.