Hladiny řek stouply. Na třetí povodňový stupeň se dostaly Labe na Trutnovsku a Jizera v Jablonci
V Královéhradeckém a Libereckém kraji stouply v noci na pondělí hladiny toků. Na víc než deseti místech jsou na některém z povodňových stupňů. Labe ve Vestřevi na Trutnovsku a Jizera v Jablonci nad Jizerou jsou dokonce až na nejvyšším, třetím stupni, tedy povodňovém ohrožení. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle nedělní výstrahy ústavu platí riziko vzestupy hladin toků až do úterních 6.00.
Vzedmuté řeky zatím žádné větší škody nezpůsobily. „Nemáme informace o výskytu mimořádných situací na vodních tocích, významný rozliv vody mimo koryta toků nepředpokládáme,“ uvedl ve zprávě vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Hasiči k čerpání vody v pondělí ráno vyjížděli ve Vrchlabí do ulice Za řekou.
Další výrazné vzestupy hladin v horních částech toků vodohospodáři vzhledem k očekávanému ustávání deště v pondělí dopoledne nečekají. „Vzestup průtoků se posune do středních částí toku a následně do Labe,“ uvedl Petr.
Většina ze zmíněných 11 úseků vodních toků je na nejnižším, prvním povodňovém stupni. Čtyři z nich se dostaly výše.
Jizera a Labe
Na nejvyšším, třetím povodňovém stupni, ohrožení, je Labe od rána ve Vestřevi na Trutnovsku. Dopoledne vystoupalo Labe na třetí povodňový stupeň i pod přehradou Les Království u Dvora Králové nad Labem.
Druhý povodňový stupeň byl dopoledne na Labi ve Stanovicích u Dvora Králové nad Labem, na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří na Rychnovsku a na Zdobnici ve Slanině nad Zbodnicí na Rychnovsku. Vodohospodáři zvýšili odtoky z přehrad. Vyplývá to z dat Povodí Labe.
V Česku bude větrno. Hrozí i vzestup hladin řek, varují meteorologové
Číst článek
Právě zvýšený odtok z přehrady Les Království je důvodem třetího stupně pod přehradou. Z přehrady v poledne odtékalo 100 metrů krychlových vody za vteřinu, zatímco v neděli ráno to bylo asi 11 metrů krychlových za vteřinu. Hladina vody v přehradě se od neděle zvýšila téměř o čtyři metry.
Ve Vestřevi, který leží nad přehradou, v pondělí v poledne Labem teklo 122 metrů krychlových vody za vteřinu. Při velké povodni v červnu 2013 to bylo 272 metrů krychlových za vteřinu.
Vodohospodáři také znásobili odtok z přehrady Labská ve Špindlerově Mlýně. V poledne odtok činil 24 metrů krychlových za vteřinu, zatímco ráno byl na pěti metrech za vteřinu. Zvýšený odtok byl důvodem prvního povodňového stupně na Labi pod Špindlerovým Mlýnem. Neškodný odtok je u obou labských přehrad na úrovni 100 metrů krychlových za vteřinu.
Bdělost, tedy první povodňový stupeň, byly v pondělí v poledne ještě na Bělé v Jedlové v Orlických horách, Divoké Orlici v Kostelci nad Orlicí, Úpě v Trutnově, Bystřici v Rohoznici a na Cidlině v Jičíně a v Chlumci nad Cidlinou.
Nejvíce v hradeckém kraji pršelo v Krkonoších a v Orlických horách. Ve Špindlerově Mlýně za posledních 24 hodin spadlo přes 80 litrů vody na metr čtvereční. Na vrchu Zakletý v Orlických horách to bylo přes 70 litrů vody na metr čtvereční.
Vítr na Liberecku
V Libereckém kraji ovšem větší problémy než voda způsobil podle hasičů silný vítr. „Ráno jsme vyjížděli odklízet asi desítku popadaných stromů hlavně na Jablonecku a Českolipsku,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Knížková.
Nadprůměrně teplý týden. Maxima dosáhnou až 15 stupňů, sněžit bude pouze na horách na severu Česka
Číst článek
Kvůli popadaným stromům nabíraly ráno zpoždění autobusy integrované dopravy v kraji, na železnici ale problémy nebyly. Podle meteorologů dosahoval vítr v kraji v nárazech až 70 kilometrů v hodině, postupně se zklidňuje.
Podle informací z krajského povodňového portálu už na druhý povodňový stupeň klesla Oleška v Dětřichově na Frýdlantsku, podle Povodí Labe platí druhý stupeň také na Jizeře v Železném Brodě a Kamenici v Plavech na Jablonecku.
Hladiny na Frýdlantsku už se dostaly většinou do normálu, vzedmutá je hladina Smědé v Černousích, voda zaplavila silnici třetí třídy z Boleslavi do Černous. Silnice je neprůjezdná, pro místní to ale není žádným překvapením, silnice bývá zaplavená při každém silnějším dešti nebo jarním tání. Situace se tak opakuje i několikrát do roka.
Teploty v kraji se pohybují od tří do deseti stupňů Celsia, i v horách je nad nulou a prší.
Od nedělního večera
Na některých místech voda začala stoupat už v neděli večer. Na pěti z rozvodněných úseků byly hladiny v pondělí před 7.00 na setrvalém stavu, na ostatních stoupaly. Právě na Jizeře a Labi, kde byly dosaženy nejvyšší povodňové stupně, hladiny podle meteorologů dál stoupají.
„Během nedělního večera a noci na pondělí 5. února budou hladiny toků odvodňující Krkonoše, Jizerské hory, Orlické hory a Jeseníky vlivem předpovídaných srážek a tání sněhu výrazně stoupat,“ oznámili v neděli pracovníci ČHMÚ. Podle výstrahy ústavu se mohou hladiny toků zvedat až do úterního rána.