Hospodářské noviny: RWE Transgas hrozí další pokuta
Další sankce hrozí plynárenské firmě RWE Transgas - tentokrát od regulačního úřadu, zjistily Hospodářské noviny. Mladá fronta Dnes píše, že zavražděný podnikatel František Mrázek měl prý nebývale velký vliv na bezpečnostní složky státu. Lidové noviny se vracejí k loňskému požáru hradu Pernštejn.
Plynárenskou společnost RWE Transgas čekají potíže, uvádějí Hospodářské noviny. Sotva týden poté, co antimonopolní úřad oznámil, že se chystá Transgas pokutovat za zneužívání dominantního postavení na trhu, rozhodl o jeho postihu také Energetický regulační úřad. Celkově tak od obou úřadů hrozí plynařům pokuta, která se podle některých odhadů může blížit až dvěma stům miliónů korun. Regulační úřad, který hlídá, aby energetické firmy nedosahovaly nepřiměřených zisků na úkor zákazníků, skončil včera několikaměsíční vyšetřování obchodních praktik RWE Transgas z loňského roku.
Podle zdroje listu došel už ve středu definitivně k tomu, že Transgas porušil zákon o ceně. Má jít o historicky první pokutu udělenou regulátorem za předražování. Šéfové regulačního úřadu správní řízení o pokutě pro Transgas Hospodářským novinám odmítli potvrdit. Informace o prověrce chtějí zveřejnit až po Velikonocích. Manažeři Transgasu, který loni vydělal přes pět miliard korun, nechtějí o hrozících trestech mluvit.
Kontroverzní podnikatel František Mrázek, kterého dosud neznámý nájemný vrah zastřelil koncem ledna v Praze, měl podle Mladé fronty Dnes nebývale velký vliv na téměř všechny bezpečnostní složky státu. Podle informací listu měl Mrázek své důstojníky u policie i tajných služeb. Dokázal od nich získávat důležité a utajované informace nebo dokonce zařídit i zastavení vyšetřování. Deník zjistil, že u zavražděného Mrázka našla policie dvě obálky.
V jedné bylo půl miliónu korun, ve druhé několikastránkový dokument týkající se podnikatelských aktivit realitního magnáta a spekulanta s pozemky Miloše Červenky. To je jeden z nejbohatších lidí v Česku a policie vyšetřovala jeho roli v rozsáhlém podvodu s vydáváním pozemků na státním Pozemkovém fondu. Policie je podle Mladé fronty Dnes přesvědčena o tom, že nalezených 500 tisíc korun bylo od Červenky - buď to byla odměna přímo Mrázkovi za určité služby, nebo to byly peníze na úplatky. List také píše, že vyšetřování vraždy Mrázka volně přechází ve vyšetřování jeho aktivit.
Společné zdanění manželů napoprvé využilo 350 tisíc českých rodin - stát jim vyplatí zhruba tři miliardy korun. Vyplývá to z dosavadních výpočtů daňových úřadů, které Hospodářským novinám potvrdilo ministerstvo financí. Úřady odhadují, že stát bude nakonec vracet ještě asi o půl miliardy korun víc. Další vlna daňových přiznání totiž přijde v červnu, na kdy je odložily rodiny, které si vzaly finančního poradce.
Pro vrácení přeplatků platí lhůta jednoho měsíce, běžet začala od 2. dubna. Po 2. květnu by měli dostávat peníze už jen ti, kdo udělali ve svém daňovém přiznání chybu. Společné zdanění mohli letos poprvé využít manželé, kteří mají alespoň jedno dítě. Vyplatí se hlavně rodinám, kde jeden z partnerů vydělává podstatně víc než druhý.
Přesně rok uplyne dnes v noci od tragického požáru na hradě Pernštejn na Brněnsku. Lidové noviny píšou, že i přes všechna prohlášení politiků není vyhořelá část hradu stále opravená. Původní podobu získala pouze zničená brána, jejíž opravu zaplatil Jihomoravský kraj. Vyhořelou sýpku ale stále kryje provizorní zastřešení z loňského června - a s ní chrání i gotické omítky a zbytky trámů, některé z nich přitom pocházejí z roku 1460.