Houby už podle mykologů rostou po celé republice

Po několikatýdenním zpoždění můžeme konečně vyrazit na houby. Jejich počet se sice liší les od lesa, ale mykologové ujišťují - rostou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Houby - schovával se v břehu

Houby - schovával se v břehu | Foto: Pavel Pavlas

„Trochu nás houby zazlobily v červnu a v červenci. Nedá se říct, že by nerostly, rostly prakticky všechny druhy, co mají růst, ale dost daleko od sebe. V současné době už rostou úplně všude,“ vysvětluje předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Zároveň přiznává, že příčinu letošního pozdějšího růstu hub přesně nezná:

Přehrát

00:00 / 00:00

Kam vyrazit na houby, zjišťovala redaktorka Květa Moravcová

„První hřiby, lišky nebo holubinky se letos zpozdily téměř o čtyři týdny. Možná předchozí měsíce mohly být trochu sušší nebo tam přišla dřív nějaký vyšší teplota.“

Vášniví houbaři míří v těchto dnech na jih od Plzně, do okolí jihočeských Bělčic nebo jihovýchodně od Prahy. Kromě hřibů rostou také kozáci, křemenáči nebo klouzci.

„Houby, to pořád táhne - myslím si, že od malých dětí přes dorostence až po dospělé,“ domnívá se choceňský mykolog Libor Tmej s tím, že houby rádi sbírají i lidé, kteří je nekonzumují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mykolog Libor Tmej radí houbařům

Nejlepší čas vyrazit do lesa podle něj nastane o víkendu a v pondělí: „Budou některá území, kde houby nerostou, nebo rostou méně, ale v podstatě teďka budeme svědky jakési velmi letní vrcholné vlny, která bude trvat tak 10, možná 14 dnů. Ale to se bude odvíjet od teplot.“

Pro houby jsou podle něj příznivé vysoké noční teploty, větrné počasí naopak růst zpomaluje nebo dokonce zastaví. Lidé se prý také nemusejí obávat, že by houby v Evropě byly po havárii japonské jaderné elektrárny zasaženy radiací.

Pozor na jedovaté mochomůrky

Jaroslav Landa připomíná, že v pražské pobočce České mykologické společnosti sídlí také poradna, kde občas řeší i kuriózní situace.

„Stává se i to, že lidé přicházejí až poté, co houbu zkonzumovali. Tam je trochu problematické, když už ji nemají.“

Přitom už v tomto období se objevují první smrtelně jedovaté muchomůrky zelené a muchomůrky tygrované.

A kam chodí na houby předseda České mykologické společnosti? „Chodím na stálá místa i cestují po celé republice. Mám oblíbenou lokalitu Klánovický les,“ prozrazuje.

Martin Mašek, Květa Moravcová, Martin Hromádka, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme