Imunitní výbor doporučil sněmovně vydat Ratha k trestnímu stíhání
Výsledek jednání mandátového a imunitního výboru oznámil jeho předseda Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci ve sněmovně, kam se spolu s členy výboru vrátil z jednání s kolegou Rathem. Verdikt výboru je však pouze doporučující, konečné rozhodnutí by mělo padnout na červnové schůzi Poslanecké sněmovny.
„Jsou dány podmínky pro trestní stíhání poslance. Mandátový a imunitní výbor navrhuje organizačnímu výboru Poslanecké sněmovny zařadit na 40. schůzi Poslanecké sněmovny dne 5. června 2012 jako první bod jednání rozhodnutí Poslanecké sněmovny o přípustnosti trestního stíhání poslance Davida Ratha,“ řekl Sobotka.
Poslanci dostali jen fragment policejního spisu, tvrdí Rathův obhájce
Číst článek
„Podle mého názoru toto jednání splnilo účel, to znamená poslanec David Rath se ho mohl osobně zúčastnit bez jakýchkoli komplikací a mohl vyjádřit svůj názor, stejně jako mohli vyjádřit názor jeho právní zástupci, a myslím si, že tam byl dostatek prostoru pro to, aby jak poslanec, tak jeho právní zástupci mohli vyjádřit svá stanoviska,“ dodal.
Hosty večerních Ozvěn dne byli Stanislav Křeček z ČSSD předseda Věcí veřejných Radek John
Pro doporučení sněmovně vydat Davida Ratha k trestnímu stíhání se výbor rozhodl jednomyslně. „Hlasovalo pro to všech 15 členů mandátového imunitního výboru prostě proto, protože podklady, ze kterých jsme měli možnost zjišťovat skutečnosti, nás přesvědčily,“ uvedl poslanec ODS a člen výboru Jan Vidím.
Vazebně stíhaný poslanec a bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath, který byl obviněn z braní úplatků, byl dnes ráno eskortován z litoměřické vazební věznice do pražského zařízení ministerstva vnitra Spiritka.
Vývoj kolem poslance Davida Ratha shrnula ve Světě o třetí na Rádiu Česko Milada Richterová
Tam za ním po krátkém jednání o programu schůzky dorazil i mandátový a imunitní výbor. David Rath před svými kolegy vystoupil a dvě hodiny se hájil proti vydání k trestnímu stíhání. Na Spiritku za ním dorazil také jeho předchozí advokát Adam Černý. Doplnil jej i odborník na trestní právo a nový Rathův obhájce Roman Jelínek.
Rath svou vinu stále popírá a za případem vidí politickou objednávku. Poslaneckého mandátu se prý zatím nevzdá. Podle členů mandátového a imunitního výboru chce naopak vystoupit před sněmovnou, která bude o jeho stíhání 5. června rozhodovat. Policie v kauze stíhá kvůli korupci i dalších sedm lidí.
Rathovu ústavní stížnost posoudí soudkyně Lastovecká
Číst článek