Internet má ohlídat vojenská rozvědka. Hrozí zneužití, varuje odborník
O bezpečnost českého kyberprostoru by se mohla starat vojenská tajná služba. Navrhuje to ministerstvo obrany a chce nová pravidla pro sledování provozu na internetu. Rozvědka by tak měla přímý přístup k datům. Na kroky vojenské rozvědky by měla dohlížet vláda.
Podle důvodové zprávy k novele už teď platí, že bez povolení soudu rozvědka nesmí číst obsahy komunikací, ale smí sledovat síťový provoz.
Novela ale počítá s tím, že by se zpravodajci nově mohli připojit přímo na poskytovatele internetu a nemuseli by ho dodatečně o data žádat.
O takovém sledování by ale měla nově rozhodovat vláda. Vydala by „manuál“, který určí, za jakých podmínek a jakým způsobem smí rozvědka technické prostředky použít.
V jakých případech by tedy mohlo vojenské zpravodajství, respektive ministr obrany žádat vládu o povolení sledovat internetovou komunikaci? Z důvodu utajení to nechtěl mluvčí resortu obrany Petr Medek upřesnit. Obecně se ale dá říct, že jde o oblast kybernetické obrany.
„Kybernetická obrana a její nástroje směřují ke zdroji útoku. Kdybychom to velmi zjednodušili, reaguje na konkrétního útočníka a snaží se jeho útok eliminovat,“ uvedl Medek.
Podle ředitele organizace Iuridicum Remedium Jana Vobořila znamená navrhovaná úprava větší riziko zneužití pravomoci. „Vojenské zpravodajství získá přístup přímo k té konkrétní síti. Podle zákona by nemělo monitorovat individuální uživatele, technicky to bude velmi jednoduché. Samozřejmě s tím souvisí velké pokušení pravomoci překročit. V minulosti docházelo ke zneužití, není tady náležitá kontrola. To vidím jako risk,“ uvedl Vobořil.
Technickou možnost zneužití připouští i důvodová zpráva. Prevencí má být právě vládní dozor. Zákon nedávno prošel připomínkovým řízením.