O ‚extrémní částku‘ kvůli uplácení zatím nepřijde, rozhodl soud o korunní svědkyni v kauze Rath

Korunní svědkyně v kauze Rath Ivana Salačová zatím nemusí platit 11,7 milionu korun, které, jak sama přiznala, použila k uplácení Davida Ratha a manželů Petra a Kateřiny Kottových. Kladenský soud sice rozhodl, že podnikatelka o peníze přijde, Salačová se ovšem odvolala. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, Krajský soud v Praze vrátil případ okresní instanci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podnikatelka Ivana Salačová u Krajského soudu v Praze

Podnikatelka Ivana Salačová u Krajského soudu v Praze | Foto: Filip Jandourek

„Krajský soud v Praze ve věci dne 29. března 2018 vydal usnesení, kterým zrušil rozsudek soudu prvního stupně a věc vrátil Okresnímu soudu v Kladně k dalšímu řízení,“ potvrdila informaci serveru iROZHLAS.cz mluvčí soudu Jitka Kubešová.

Skoro 12 milionů po Salačové žádal konkurzní správce majetku po zkrachovalé společnosti Tenton, nástupkyni Konstruktivy Branko zapletené v kauze Rath. Nyní chce sumu firma, která pohledávku koupila.

Korunní svědkyně kauzy Rath má kvůli úplatkům přijít o 12 milionů. 'Extrémní částka,' stěžuje si soudu

Číst článek

‚Z hlavy to nevím‘

Poslední rozhodnutí soudu stavařka příliš nekomentovala. „Je to možné, že to vrátili k prošetření, z hlavy to ale nevím,“ uvedla pouze pro server iROZHLAS.

Salačová si v kauze Rath vysloužila status spolupracující obviněné, díky čemuž odešla s výrazně nižším trestem než ostatní stíhaní. Musela ale přiznat, že uplácela mimo jiné u zakázky na opravu zámku v Buštěhradu.

U soudu Salačová popsala, že společně se šéfem Konstruktivy Branko Pavlem Drážďanským se rovným dílem složili na úplatek 14 milionů pro Davida Ratha a manžele Petra a Kateřinu Kottovy. Aby hotovost na všimné získali, Drážďanského Konstruktiva platila Salačové FISE za fiktivní práce.

Fiktivní práce

Stavařka neexistující služby vyfakturovala, peníze vybrala a údajně odnesla zpět do Konstruktivy, takto podle Salačové dvojice na úplatky „našetřila“ 10,5 milionu korun. Když pak v kauze Rath začala zatýkat policie, manažeři Konstruktivy Branko se snažili od skandálu odstřihnout a firmu i s pohledávkami prodali nové společnosti Tenton.

I ta ale kvůli obří kauze nedostávala zakázky, nakonec zkrachovala a spadla do konkurzu. Konkurzní správce objevil faktury za nikdy nevykonanou práci a začal důrazně miliony žádat zpět do konkurzní podstaty.

Kauza Rath firmy zničila

  • Stavební společnost Konstruktiva Branko měla před vypuknutím kauzy Rath 200 zaměstnanců a obrat miliardu korun. V březnu 2012 vyhrála výběrové řízení na rekonstrukci zámku v Buštěhradu, která měla stát 214 milionů korun.
  • Původní odhad projektanta přitom počítal na opravu s částkou o 50 milionů nižší. Podle obžaloby ze zakázky měli dostat 24 milionů David Rath a manželé Petr a Kateřina Kottovi.
  • Společně s nimi policie obvinila někdejšího ředitele Konstruktivy Branko Pavla Drážďanského a jejího obchodního šéfa Tomáše Mladého. Všichni vinu popírají. Kvůli korupční kauze se Konstruktiva Branko přejmenovala na Tenton a změnila majitele.
  • Tenton se snažil od Konstruktivy distancovat, na spojení ale ukazovalo například angažmá spolumajitele a jednatele Tentonu Miloslava Melichárka, jenž byl dříve manažerem Branka. Tenton podle serveru E15 Konstruktivě za převzetí zaplatil 42 milionů korun. Korupční kauza však nakonec doběhla i novou firmu a skončila v insolvenci

‚Příkoří mé firmy‘

Podnikatelka si na to dokonce stěžovala v závěrečné řeči, kterou letos v březnu zaslala soudu rozhodujícímu v kauze Rath. „Chci informovat senát o příkoří, které se děje mé společnosti JIPE, s. r. o., v souvislosti s mým doznáním. Správce konkurzní podstaty společnosti Tenton, která je právním nástupcem společnosti Konstruktiva Branko, již moji společnost zažaloval o extrémně vysokou částku 11,7 milionu korun, která byla využita na prostředky, které nakonec obžalovaný Pavel Drážďanský předal obžalovanému Kottovi a Kottové," napsala.

Serveru iROZHLAS.cz na jaře řekla, že sumu odmítá platit: „Jestliže Konstruktiva ví, že jsem ty peníze někde použila, a teď je po mně někdo chce, tak se mi zdá, že je to nespravedlivé.“

Zatímco Krajský soud v Praze i napodruhé letos v červnu Ratha, Kottovy i část manažerů stíhaných v kauze Rath potrestal mnohaletými tresty, Salačová opět odešla s podmínkou. S další podmínkou a pokutou milion korun odešla v lednu od Městského soudu v Praze.

Podílela se podle něj na manipulacích elektronického losování veřejných zakázek ve Středočeském a Jihočeském kraji. Skupina, jejíž byla součástí, způsobila podle soudu škodu celkem 33 milionů korun. 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme