Jak se ochránit před agresorem se zbraní? Záchranáři se to učili od vojáků
Sedmdesát zdravotníků vyrazilo do vojenského prostoru Tisá na Děčínsku, kde trénovali s vojáky z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. Záchranáři se zde učili od vojáků, jak se ubránit agresorovi nebo zasahovat v krizových situacích, kdy útočník stále řádí.
Jak se dostat z místnosti, kde je agresor se zbraní v ruce, na cvičení vysvětlil nadrotmistr Martin Rančák: „Ruce nahoru, jít ke dveřím a ten, co je u dveří, už může podávat zprávu… Vždycky je důležitá komunikace...“
Četař Jan Borůvka během cvičení „sehrál“ agresora s nožem a samopalem. „Když člověk vidí, že útočník má střelnou zbraň, priorita je co nejrychleji se schovat. Co se týče řezné zbraně – držet si odstup, snažit se komunikovat a dostat agresora do psychické pohody,“ říká pro Český rozhlas Liberec Borůvka.
Nad společným cvičením libereckých chemiků a záchranářů má patronát nadpraporčík Robert Dolozim: „Udělali jsme tu čtyři pracoviště. V sanitce se objeví agresivní pacient a záchranář společně s osádkou se s tím musí vyrovnat, aby chránili své zdraví a život.“
Jak se bezpečně dostat z budovy, kde je agresor, nebylo jediné, co se v Tisé záchranáři učili. Nacvičovali si různé hmaty a chmaty, které jim mohou zachránit život a pomocí mapy se museli naučit orientovat ve vojenském prostoru.