Případ Štrougala a Fojtíka není u konce. Ústavní soud řeší stížnosti proti zastavení jejich stíhání

Ústavní soud obdržel stížnost proti zastavení stíhání bývalého vedoucího ideologa KSČ Jana Fojtíka v kauze možné spoluodpovědnosti za mrtvé a zraněné na hranicích Československa. Už loni dostal soud stížnost ohledně expremiéra Lubomíra Štrougala. Podala ji skupina lidí z Německa, jde o zraněné a pozůstalé po zabitých při pokusu o přechod železné opony. Informaci o stavu řízení poskytl advokát Lubomír Müller, který zastupuje zraněné a pozůstalé.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš a ideolog KSČ Jan Fojtík (archivní foto)

Někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš a ideolog KSČ Jan Fojtík (archivní foto) | Foto: Lukáš Táborský/Právo | Zdroj: Profimedia

Mluvčí soudu Kamila Abbasi bez dalších podrobností potvrdila, že soud obě stížnosti obdržel. Zatím o nich nerozhodl.

„Trestní stíhání vedoucích představitelů komunistického režimu v Československu bychom mohli přirovnat k vytrvalostnímu běhu, kterého se v pěti různých kategoriích účastní tři závodnice: spravedlnost, demence a smrtka,“ uvedl Müller.

‚Nestačí pouze fyzická existence, musí mít i určitou kvalitu.’ Proč žalobce stopl stíhání Štrougala?

Číst článek

Pěti kategoriemi míní pět konkrétních lidí, u kterých Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) inicioval trestní stíhání. Šlo o bývalého generálního tajemníka ústředního výboru KSČ Miloše Jakeše, bývalého československého premiéra Štrougala, exministra vnitra Vratislava Vajnara, dále o bývalého tajemníka ústředního výboru KSČ Fojtíka a dalšího bývalého ministra Františka Kincla.

Jakeš v roce 2020 zemřel. Štrougalovo stíhání bylo pravomocně zastaveno v květnu 2021, protože není schopen chápat smysl trestního řízení. Ústavní soud v prosinci 2021 rozhodl, že Štrougalův duševní stav posuzovali podjatí znalci. I napodruhé však bylo stíhání zastaveno, následovala další ústavní stížnost, o které zatím soud nerozhodl.

U Vajnara byl vývoj podobný jako u Štrougala, avšak s tím rozdílem, že podle druhého znaleckého zkoumání je schopen chápat smysl trestního řízení. Podle Müllera teď ÚDV předložil Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 návrh na obžalobu Vajnara.

‚Vede promyšlenou obhajobu.‘ Pozůstalí podali ústavní stížnost proti zastavení stíhání Štrougala

Číst článek

Bývalý ideolog KSČ Fojtík není podle znalců schopen chápat smysl trestního řízení. Od prosince loňského roku je stíhání pravomocně zastaveno, na základě podané ústavní stížnosti se však situací ještě zabývá Ústavní soud.

U Kincla zahájil ÚDV stíhání až loni, ale Obvodní státní zastupitelství v Praze 7 případ podle Müllera vrátilo „k novému šetření“, které má skončit do 31. ledna letošního roku.

Podle ÚDV se bývalí čelní představitelé totalitního režimu mohli dopustit zneužití pravomoci. Věděli, že lidem, kteří se snaží dostat na západ, hrozí na československých hranicích zranění i smrt.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme