Epidemie stále stagnuje. Je potvrzeno 35 případů britské mutace koronaviru, řekl Hamáček
Ústřední krizový štáb ve středu jednal o současném stavu epidemie v Česku a očkování pro covidu-19. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) konstatoval, že situace se nijak nelepší a nevidí prostor pro uvolňováni protipandemických opatření. Mluvil také o rozhodnutí Ústavního soudu, které se týkalo volebního zákona.
„Situace není dobrá, epidemie nám stále stagnuje. Nadále trvá komunitní šíření,“ řekl šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD. „Nevyvíjí se to směrem, že bychom měli něco měnit na platných opatřeních,“ zhodnotil.
Kabinet minulý týden rozhodl o zpřísnění některých koronavirových opatření. Vláda za klíčové považuje snížit naplněnost nemocnic, v pondělí bylo v nemocnicích 5854 pacientů.
Vláda lidem doporučuje čínský respirátor KN95 bez evropské certifikace. Prodejci ho zaměňují za FFP2
Číst článek
Hamáček dodal, že v Česku už je přes tři desítky případů britské mutace koronaviru. „Případů, které máme potvrzeny, je sice jenom 35, nicméně ukazuje to, že ten virus tady je. Dá se očekávat, že bude postupně růst na síle. Podle odborníků to může být jeden z důvodů, proč čísla stagnují a epidemie neklesá,“ dodal.
Situace je podle něj horší než na jaře a na podzim loňského roku. „Máme plné nemocnice,“ konstatoval Hamáček. „Pokud by došlo k nějakému nečekanému navýšení nebo růstu epidemie, tak budou zdravotnické kapacity velmi rychle vyčerpány,“ upozornil.
To je podle něj důvod, proč nerozvolňovat opatření a držet nouzový stav. „Pokud by nebyl prodloužen ze strany Poslanecké sněmovny, vedlo by to k velmi rychlému kolapsu českého zdravotnictví a ke kapitulaci České republiky na efektivní boj s epidemií,“ podotkl.
„Uložili jsme také ministerstvu průmyslu a obchodu aktualizovat počty respirátorů FFP2 pro jednotlivé resorty a kraje. Budeme aktualizovat čísla, abychom případně respirátory FFP2 doplnili,“ uvedl Hamáček.
Ministerstvo průmyslu a státní hmotné rezervy podle něj informovaly, že ohledně množství ochranných prostředků nebo spotřebního materiálu pro očkování nehrozí v dohledné době komplikace.
Česko jako jeden obvod
Hamáček také komentoval zrušení části volebního zákona, jak o tom ve středu rozhodl Ústavní soud. Upozornil, že jeho resort zodpovídá za přípravu voleb, které se blíží. Mají se uskutečnit 8. a 9. října.
Ústavní soud zrušil část volebního zákona. Koalicím bude stačit pro vstup do sněmovny pět procent hlasů
Číst článek
„Máme připraveny návrhy řešení tohoto problému, ale vnímáme, že nás tlačí čas. Je to relativně brzo před volbami. Musíme najít řešení, na kterém se shodne Poslanecká sněmovna i Senát,“ řekl.
Hamáček ve středu po zveřejnění verdiktu Ústavního soudu již také avizoval, že neprodleně svolá jednání s ostatními politickými stranami. Schůzka by se podle něj mohla konat počátkem příštího týdne.
Hamáček také představil čtyři možná řešení. Za nejférovější považuje Českou republiku jako jeden volební obvod, pro celou republiku by tak byl jeden volební lístek s 200 kandidáty, pro ministerstvo by to podle něj bylo nejsložitější. „Ale popasovali bychom se s tím,“ uvedl.