Je to slušná a oddaná úřednice, říká Vondra o ženě obviněné v kauze ProMoPro
Ministr obrany Alexandr Vondra zatím kvůli kauze ProMoPro neodstoupí, přesto se prý ale své odpovědnosti nikdy nezříkal. Zda došlo k pochybení při údajně předražených zakázkách z doby českého předsednictví EU, může podle něj rozhodnout jen soud.
Vondra tehdy coby vicepremiér pro evropské záležitosti za přípravu předsednictví zodpovídal. Mezi lidmi, které policie z přečinů viní, je i jeho tehdejší náměstkyně Jana Hendrichová.
Ministr je však přesvědčen, že státu vědomě a záměrně škodu nezpůsobila. Podle něj je Hendrichová „slušná, pečlivá a této zemi oddaná úřednice“.
Premiér a předseda ODS Petr Nečas zdůraznil, že Vondra by jistě převzal politickou odpovědnost, pokud by byli jeho podřízení uznáni v kauze vinnými z porušení zákona.
Podle ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska si kauzu musí vyřešit občanští demokraté. S fungováním současné vlády podle něj aféra nijak nesouvisí.
„Je to ryze agenda ODS. Nikdo nepochybuje o tom, že plná politická odpovědnost leží na ODS, jenom si teď údajně musí vyříkat, zda za tuto kauzu může ta údajně očištěná, nebo ta údajně neočištěná část ODS. V tom tam prý kolegové nemají úplně jasno, ale asi si to nějak vysvětlí,“ říká Kalousek.
Naopak opoziční sociální demokraté požadují, aby Vondra rezignoval. „Vyzýváme premiéra, aby učinil kroky nezbytné k tomu, aby Alexandr Vondra opustil ministerstvo obrany. A zároveň ho vyzývám, aby vyvrátil, že ty stamiliony proudily do pokladny ODS,“ žádá místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.
Stát přišel v kauze ProMoPro o 300 milionů, obviněn měl být i Vondra, míní advokát Láska
Číst článek
Firma ProMoPro zajišťovala audiovizuální techniku pro české předsednictví Radě EU v první polovině roku 2009. Zakázku získala bez výběrového řízení. Stát firmě zaplatil 525 milionů korun, znalci v posudku vyčíslili škodu pro stát na více než 388 milionů korun.
Policisté už v kauze obvinili 12 lidí, z toho tři bývalé Vondrovy podřízené – jeho tehdejší náměstkyni Janu Hendrichovou a ředitele odborů Radomíra Karlíka a Davida Mlíčka.
Zbývajících devět stíhaných jsou podnikatelé, kteří se zapojili do fiktivních služeb. Je mezi nimi i majitel firmy ProMoPro Jaroslav Veselý, Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, z níž odešlo 135 milionů na rakouské účty vlastněné karibskou společností Deeside Service Solutions nebo společník firmy Damovo Václav Čada, které patřila audiovizuální technika.