K rozesílání falešných SMS poslancům se přihlásila skupina Ztohoven
K včerejšímu rozesílání falešných zpráv na mobilní telefony poslanců se přihlásila umělecká skupina Ztohoven. Textové zprávy budily dojem, jako by si je poslanci posílali mezi sebou.
Svou akci umělci nazvali Morální reforma. Zdůvodňují ji tím, že českou společnost svírá pocit zmaru a rostoucí nedůvěra v politické představitele.
Při příležitosti včerejší schůze sněmovny, na které poslanci rozhodli o vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání, se proto rozhodli na členy parlamentu apelovat nezvyklou formou. Rozeslat se jim prý podařilo 585 textovek.
Podle premiéra Petra Nečase by se nad možností rozesílat falešné SMS zprávy měli zamyslet jak operátoři, tak bezpečnostní služby.
„Je to věc, která je svým způsobem znepokojivá, protože umožňuje totální zmatení komunikace, může být vyvolán politický konflikt. Tady se do značné míry musí nad sebou velmi vážně zamyslet operátoři a samozřejmě se nad tím musí – a vím, že to dělají, protože jsem s nimi komunikoval již v průběhu včerejšího odpoledne a večera – i české bezpečnostní složky,“ prohlásil předseda vlády.
„Že se jedná o falešné smsky jsem pochopil v okamžiku, kdy mi přišla smska od Miroslava Kalouska a vyzývala mě k morální obrodě. V té chvíli bylo jasné, že ty smsky jsou falešné. Byly poměrně blábolivé, ale když by si někdo dal tu práci a sestavil skutečně věrohodně znějící oznámení, tak by to mohlo způsobit velmi mnoho problémů,“ dodal.
Podle odborníků na telekomunikaci lze podobnou akci provést pomocí internetové brány pro posílání SMS, která neověřuje identitu odesílatele. Těch je na internetu velké množství.