Při výbuchu v dole na Karvinsku zemřelo 13 lidí. Koncentrace metanu byla čtyřnásobně vyšší
V dole ČSM Sever na Karvinsku ve čtvrtek vybuchl metan. Na místě zahynulo 13 dělníků, 12 z nich byli Poláci a jeden Čech. Informoval o tom mluvčí OKD Ivo Čelechovský. V nemocnicích jsou ještě dva zranění horníci. Jeden z nich je nadále v kritickém stavu. Podle báňského úřadu musela být koncentrace metanu 4,5násobná proti předpisům. Přesnou příčinu výbuchu určí až vyšetřovací komise. Důl je uzavřený, záchranáři se snaží uzavřít prostor výbuchu.
V nemocnicích jsou tři zranění horníci, jeden byl při převozu v kritickém stavu. Dalších sedm záchranáři ošetřili na místě, utrpěli lehčí poranění.
Koncentrace metanu při čtvrteční tragédii v dole ČSM musela být proti předpisům minimálně 4,5násobná. Uvedl to mluvčí České báňské správy Bohuslav Machek. O příčině spekulovat nechtěl, bude podle něj předmětem šetření, které bude provádět Obvodní báňský úřad v Ostravě.
Babiš chce stejné odškodnění pro Čechy i Poláky. Premiéři obou zemí navštívili místo důlní tragédie
Číst článek
„Jedna věc je jasná, musela tam být větší koncentrace metanu a muselo dojít k určitému počinu. Ten počin je předmětem šetření a nelze se k tomu teď vyjádřit - jestli tam byl nějaký přírodní vliv, lidská chyba, popřípadě technická závada, která mohla výbuch také způsobit,“ řekl mluvčí České báňské správy Bohuslav Machek.
Polský premiér na místě
Polský premiér Mateusz Morawiecki označil neštěstí v dole na Karvinsku za obrovskou tragédii. „Ve chvíli, kdy bude možné sejít pod zem, polské i české záchranářské týmy budou pokračovat v akci až do té doby, dokud se neobjasní všechny okolnosti této tragédie,“ řekl Morawiecki novinářům po návštěvě místa neštěstí. Vyjádřil také soustrast všem pozůstalým. Polsko na neděli vyhlásilo smutek.
Svoji soustrast a kondolence vyjadřují politici v Česku i v Evropské unii. Prezident Miloš Zeman popřál brzké uzdravení raněným a poděkoval záchranářům, kteří na dole zasahovali.
Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ve svém prohlášení složil hold všem horníkům za „odvahu a obětavost, kterou každý den prokazují“ a rovněž pochválil práci záchranářů.
Text pokračuje pod online reportáží:
Záchranné práce přerušeny
Záchranné práce byly přerušeny kvůli nebezpečné situaci v místě výbuchu, informovala Česká televize. Podařilo se vytáhnout pouze tělo jednoho horníka, zbylých 12 zůstává na místě, kde hoří a je zde špatná viditelnost. Četa buduje zátarasy a hasí požár dusíkem.
Podle České televize rozhodne báňský úřad až na začátku roku, kdy se budou moct záchranné týmy vrátit na místo, aby vyprostily zbývající těla.
„Současně s ukončením záchranných akcí zasedá speciální komise, která bude mapovat příčiny,“ popsal aktuální situaci Čelechovský. Výsledky vyšetřování můžou být až za několik týdnů. Dále informoval, že příčinou tragédie bylo zapálení metanu, který způsobil devastaci některých důlních pracovišť. K výbuchu došlo ve čtvrtek po páté hodině odpoledne.
VIDEO: Jak mohl vypadat výbuch v dole na Karvinsku. Podívejte se na simulaci polského institutu
Číst článek
„Práce v podzemí byly okamžitě zastaveny a bylo zahájeno okamžité vyfárání všech pracovních čet. Na místo se neprodleně dostavila i hlavní báňská záchranná stanice, která stále provádí intenzivní prohlídku všech postižených míst,“ dodal Čelechovský.
Výkonný ředitel OKD Boleslav Kowalczyk uvedl, že o tom, kdy se bude moct v zasažené oblasti operovat, rozhodne společnost, komise a báňský úřad.
Transport zraněných
„Záchranná služba na místě ošetřovala tři pacienty, jednoho otřeseného a dva popálené. Pacienti už jsou transportováni do zdravotnických zařízení. Na místě zasahovaly dvě pozemní posádky a vrtulník. A zprávy o dalších účastnících té události nemáme. Celá věc je v gesci OKD a pacienty přebíráme na povrchu. Další zraněné nemůžeme vyloučit,“ popsal ve čtvrtek večer serveru iROZHLAS.cz mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáše Humpl. Jeden z pacientů byl v pátek propuštěn do domácího léčení.
Předpisy se u nás dodržují důsledně, možná došlo k náhlému úniku metanu, říká odborník na hornictví
Číst článek
Mluvčí OKD Čelechovský dodal, že situace není pro záchranáře vůbec jednoduchá: „Terén je těžko přístupný a není tam vidět, takže záchranáři mají velmi ztížené podmínky.“ Horníci fárali zhruba 800 metrů pod povrchem a většina z nich byla pravděpodobně polské národnosti, řekl mluvčí novinářům.
Možná příčina
Odborník na bezpečnostní opatření v dolech Pavel Zapletal upozornil, že příčin výbuchu může být několik. „Výbuch metanu v dole může způsobit několik zdrojů, může to být jiskra, když například řezný orgán kombajnu zajede do tvrdé hmoty, do nějakého pískovce, dojde ke vzniku jiskry. Ale musí být výbušná mez, od pěti do patnácti procent. Může jít i o otevřený oheň, o zkrat na elektrickém zařízení,“ řekl Radiožurnálu expert z Vysoké školy báňské.
Aby bylo možné výbuchu zabránit, je důležité správné větrání, upozornil Zapletal. „Každé pracoviště je také osazeno metanovými čidly, kdy při jednom procentu automaticky vypínají veškerá elektronická zařízení, která jsou v dosahu,“ dodal odborník.
Přesnou příčinu výbuchu určí až vyšetřovací komise, řekl Radiožurnálu velitel důlních záchranářů Jaroslav Provázek. To může trvat i několik týdnů. Vyšetřování zahájila i polská strana
Vedení těžební společnosti OKD odmítlo obvinění, že čidla na metan v podzemí Dolu ČSM na Karvinsku byla záměrně nefunkční. Obvinění v pátek vznesl otec jednoho z mrtvých polských horníků. Podle něj se čidla úmyslně něčím zakrývala, aby nedocházelo k omezování těžby při vyšších koncentracích plynu.
„Nic takového nemáme potvrzeno. Zjišťovali jsme to u horníků, kteří fárají desítky let. Proč by horníci takto dobrovolně ohrožovali svou bezpečnost?“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. S tím souhlasí i mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek. Podle něj by byli horníci sami proti sobě.
Důlních havárií je v Česku méně než v jiných oblastech. Výbuch metanu může způsobit jedna jiskra
Číst článek
Důl je uzavřený
Důl je nyní uzavřený, 800 zaměstnanců ze dvou směn zůstalo doma, kde budou nejméně do neděle, než se podaří zasažený prostor zatarasit. Pobírají plnou mzdu, jde totiž o překážku na straně zaměstnavatele.
Místo tragédie
Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí. V současnosti těží ve dvou dolech. Důlní závod 1 vznikl k 1. lednu 2015 sloučením původních závodů Důl Darkov a Důl Karviná.
Důlní závod 2 vznikl k 1. lednu 2015 přejmenováním původního Závodu Důl ČSM a nachází se ve východní části karvinské dílčí pánve. Územně je členěn do dvou oblastí: Sever a Jih. Dobývací prostor je v katastrech obcí Stonava, Karviná, Albrechtice u Českého Těšína a Chotěbuz.