Katolíci zvažují stažení stížnosti kvůli chrámu sv. Víta
Dnes je to přesně rok, co katolická církev poslala Ústavnímu soudu stížnost kvůli katedrále svatého Víta. Nejvyšší soud ji loni v březnu po 17 letech přiřkl státu, církev se ale u Ústavního soudu dožaduje spravedlivého procesu. Podle informací Českého rozhlasu ale vedení katolické církve v těchto dnech jedná o tom, jestli stížnost od Ústavního soudu stáhne.
Stížnost, kde jsou hlavními účastníky řízení Metropolitní kapitula u sv. Víta a Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě pražském se dostala na stůl soudce Vojena Güttlera. A ten potvrzuje, že jde hlavně o vlastnictví katedrály.
„Ústavní stížnost je podána proti usnesení Nejvyššího soudu a předchozích soudů, a to pokud jde o otázku, kdo je vlastníkem katedrály a dalších staveb na Pražském hradě,“ řekl Güttler Radiožurnálu.
Katolická církev zvažuje stažení ústavní stížnosti ohledně vlastnictví katedrály sv. Víta. Reportáž Michaely Veteškové.
Soudce Vojen Güttler z brněnského Ústavního soudu dále uvedl: „Odstupující kardinál Miloslav Vlk už letos v březnu poslal informaci, že po té, co přestane být pražským arcibiskupem, už do sporu o katedrálu nebude mluvit. Proto ústavní soud vyzval nového arcibiskupa Dominika Duku jestli chce po Miloslavu Vlkovi pokračovat v ústavní stížnosti.“
Dukovy názory na vlastnictví katedrály se ale od názorů Miloslava Vlka liší. Prostřednictvím svého mluvčího poslal ve věci katedrály toto vyjádření:
„Jsem člověkem smíru, domnívám se, že jak na straně církve, tak na straně státu, lze dospět ve věci chrámu svatého Víta k dohodě."
Duka jedná o stáhnutí stížnosti
Podle ověřených informací Českého rozhlasu už několik dní pražský arcibiskup Dominik Duka skutečně jedná se zástupci Metropolitní kapituly u svatého Víta i Kolegiátní kapitulou Všech svatých na Hradě pražském o tom, jestli ústavní stížnost nestáhnout. Pak by byly spory o katedrálu skončeny, říká soudce Güttler.
„Stěžovateli jsou: Metropolitní kapituly u svatého Víta a Kolegiátní kapitulou Všech svatých na Hradě pražském. Jestliže by chtěli vzít ústavní stížnost zpět, je to možné. Ústavní soud by poté řízení zastavil. To v praxi znamená, že bude muset Ústavnímu soudu právě Duka sdělit, zda chce místo svého předchůdce jako vedlejší účastník řízení před soudem vystupovat,“ upřesnil Güttler a pokračoval:
„Takové prohlášení se ale nemůže dotknout vlastní ústavní stížnosti, poněvadž stěžovatelem nebyl Vlk, ale právě Metropolitní kapitula u svatého Víta a Kolegiátní kapitula Všech svatých na Hradě pražském.“
Ústavní soud: Hodláme vyčkávat
Podle soudce Ústavního soudu už bylo pražské arcibiskupství v celé věci řádně informováno:
„Pražského arcibiskupství jsme se na tuto otázku zeptali v minulosti. Podle advokátní kanceláře bylo nutné vyčkat, až se arcibiskup Duka ujme svého úřadu, což nastalo 10. 4. 2010. Nadále hodláme ještě vyčkávat. V případě, že bude nadále Duka vystupovat jako vedlejší účastník řízení a stížnost zúčastněnými subjekty nebude vzata zpět, pak Ústavní soud rozhodne.“
Když jsme chtěli získat oficiální stanovisko k těmto jednání jak od Metropolitní kapituly, tak pražského arcibiskupa, byli jsme odkázání na advokáta, který je v této věci zastupuje. Ten ale nedostal svolení k rozhovorům do médií na toto téma.