To kdybyste mi nedali, umřu, naléhal Pelta podle policie na náměstkyni kvůli dotaci
Miroslav Pelta uměl svůj údajný vliv na porcování sportovních dotací obratně zobchodovat, napsali detektivové do dokumentu, který prostudoval Radiožurnál. Díky blízkému vztahu s náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou podle detektivů určoval, komu stamiliony přitečou, a tím si údajně upevňoval pozici v čele českého fotbalu. Mimo to ještě získával přízeň vlivných, ale také zajišťoval sponzorské dary pro svůj fotbalový klub v Jablonci, jak kriminalisté ilustrují na konkrétním případu.
Letos 24. ledna Pelta na Kratochvílovou naléhal, aby ministerstvo školství přikleplo dotaci pro fotbalový klub v Hodoníně. Policejní odposlechy doslova zaznamenaly tato Peltova slova: "Tohle kdybyste mi nedali, tak umřu." Na mysli měl údajně peníze na rekonstrukci hodonínského stadionu.
V čele fotbalového klubu jihomoravského města totiž stojí šéf těžařské společnosti MND Zbyněk Parma a jeho podřízený Pavel Kotásek. Firma MND je zároveň jedním z hlavních sponzorů FK Jablonec, který Peltovi zčásti patří.
Policie o Peltovi a náměstkyni: Měli k sobě velmi blízko a půlmiliardu porcovali v pronajatém bytě
Číst článek
Za dotace sponzorské peníze
"Šetřením bylo zjištěno, že Pelta byl s vedením společnosti MND v telefonickém i osobním kontaktu a se zástupci klubu FK Jablonec telefonicky řešil částky, které MND Jablonci zasílala," píší kriminalisté v dokumentu, který získal Radiožurnál. Jinými slovy: fotbalový boss si podle nich hodlal prostřednictvím manipulací s dotacemi zajistit sponzorské peníze pro svůj fotbalový klub.
Ředitel jabloneckého klubu Petr Flodrman se o roli Pelty v dotační kauze nechtěl bavit. "Vzhledem k tomu, že zveřejňujete ve svém médiu informace z policejních zdrojů, které poškozují pana Peltu, nevidíme důvod vám jakékoli zprávy poskytovat," reagoval na otázky serveru iROZHLAS.cz. Komentář odmítl i hodonínský klub. "Ohledně vašich dotazů bude potřeba kontaktovat přímo členy vedení, ale vzhledem k jejich vytížení to já dnes (čtvrtek) nejsem schopný zajistit," napsal jeho mluvčí Michal Bíza.
Reagovala tak pouze společnost MND. Odmítla spojování jejích marketingových aktivit s dotací pro hodonínský stadion. "Projekt rekonstrukce stadionu je ve stadiu diskuse se zástupci města. Pokud by byl realizován, tak by sloužil veřejnosti pro celou řadu dalších sportovních oddílů a klubů v Hodoníně. Společnost MND je ekonomicky silná a jednání, které naznačujete ve své otázce, nemá ekonomickou logiku," reagovala na dotaz serveru iROZHLAS.cz tisková mluvčí firmy Dana Dvořáková.
O stadionu jednali
Připustila však, že vedení firmy se šéfem fotbalového svazu o stadionu jednalo. "Pánové Parma a Kotásek se setkali (z pozice členů výboru FK Hodonín) s panem Peltou v Hodoníně na půdě radnice v létě 2016. Společně s radou města Hodonína diskutovali o projektu rekonstrukce sportovního areálu v Hodoníně, který by stál na pozemcích města a byl by využíván i jinými sportovními kluby než pouze fotbalisty," dodala Dvořáková. Kvůli dotační aféře podle ní těžaře policie nekontaktovala.
Pelta s Kratochvílovou se podle policie v pronajatém bytě domlouvali na rozdělení dalších dotací pro rok 2017, celkově v hodnotě 454 milionů korun. A to ještě před tím, než o nich jednala expertní komise ministerstva, která má o jednotlivých návrzích správně rozhodovat. Podle detektivů nejméně 21 projektů z celkových 50 schválených Pelta s Kratochvílovou skutečně řešil.
Dotace pro FK Hodonín však nakonec sítem neprošla. I k tomu však policie nabízí možné vysvětlení. Na řadu údajně protekčních projektů podle nich jednoduše nezbyly peníze. "Protože nemohli zvýhodnit všechny neoprávněně zvýhodňované žádosti, dohodli se, že budou i další žádosti o dotace neoprávněně zvýhodněny při hodnocení, aby se umístily hned pod čarou a mohly být uspokojeny z rozpočtových prostředků, jejichž přidělení očekávali ještě v roce 2017," uvádí policejní dokument.
'Objížděl kraje a nabízel dotace'
Šéf svazu si podle něj prostřednictvím údajných manipulací s dotacemi zavazoval i krajské fotbalové šéfy, jak přiznal Kratochvílové.
"Uvedl, že objíždí valné hromady krajských fotbalových svazů, jejich představitelé ho podpoří a on od nich požaduje, aby mu každý řekl jednu akci, kterou chtějí. Z kontextu vyplývá, že se jedná o akce, které mají být podpořeny v rámci investičních dotací z ministerstva. Z uvedených hovorů dále vyplynulo, že při diskusích o tom, které projekty mají být podpořeny z investičního dotačního programu," uvádějí.
Podle detektivů se šéf fotbalového svazu s náměstkyní rozhodovali i podle vlivu žadatele o dotaci. Jak zjistili, Pelta bral mocné i na výlety. "Bylo zjištěno, že organizoval zájezdy například na významná zahraniční fotbalová utkání, na které zval vlivné osoby z řad politiků, podnikatelů, vysokých úředníků, justice, přičemž není zřejmé, z jakých prostředků byly náklady na tyto zájezdy hrazeny," upozorňují detektivové.
Centrum nezávislé investigace například před dvěma lety informovalo, že Pelta vyvezl přední představitele Libereckého kraje na fotbalové utkání do Amsterdamu. A to krátce před hlasováním zastupitelstva o navýšení dotací pro sport o 20 milionů korun. Někteří účastníci nejprve uvedli, že letenky i ubytování jim hradil jablonecký klub, později ale otočili a tvrdili, že si vše hradili sami.
Policie: Manipulovali i dotacemi pro asociaci
Policisté stíhají Peltu s Kratochvílovou i kvůli manipulacím s dotací pro fotbalovou asociaci na období 2017 až 2019. I přes schválení sumy 553 milionů korun poradní komisí ministerstva dokázal Pelta přes Kratochvílovou a ředitele odboru sportu ministerstva školství a dalšího obviněného Zdeňka Břízu zařídit, aby asociace dostala o 9 milionů korun navíc.
Advokát fotbalového bosse odmítl případ komentovat, stejně jako vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Policejní akce týkající se sportovních dotací odstartovala minulý týden. Peltu, Kratochvílovou, Břízu i fotbalovou asociaci stíhá kvůli zneužití pravomocí úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Peltu s Kratochvílovou poslal soud do vazby, policie zadržela také předsedu České unie sportu Miroslava Janstu a vlivného pražského sociálního demokrata Karla Březinu. Kriminalisté je ale posléze propustili. Kvůli kauze rezignovala ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD.