Kolejní gymnázium Open Gate je tak trochu jiná škola

Kolejní osmileté gymnázium Open Gate v Babicích u Říčan má za sebou teprve pětiletou historii. Dětem se věnuje kolem padesáti lidí včetně pedagogů a zdravotníků. Ze 178 studentů, kteří školou prošli, podpořila nadace Educa 140, a sice každoroční částkou 50 milionů. V příštím školním roce škola otevře dveře i dětem prvního stupně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učebna

Učebna | Foto: Tomáš Adamec

Studijní skladbu tvoří nadané děti z bohatých rodin, ale z 80 procent děti ze sociálně znevýhodněného prostředí a dětských domovů. Těm několikasettisícové školné pokrývá nadace. Žáci ale musí projít těžkým přijímacím řízením.

Jedním z nich je i Libor, který na na Open Gate přišel před pěti lety. Chce totiž studovat medicínu na jedné z prestižních amerických univerzit. Zároveň ale může srovnat dva typy vzdělání v České republice. Kolejní i obyčejné gymnázium.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do elitního gymnázia Open Gate v Babících u Říčan nás v Odpoledním Radiožurnálu zavedla reportérka Klára Bílá.

„Je to strašný rozdíl. Tam například na dějepise profesor po příchodu do třídy nařídí otevřít knížku na určité straně a začne vysvětlovat jakoby jen strukturu učebnice. A nebylo to vůbec zajímavé. Kdežto tady probíráme různé koncepty a spojení mezi tématy. A je to mnohem záživnější,“ přiblížil.

Ve většině tříd probíhá veškerá výuka v angličtině. To, že se jedná o tak trochu jinou školu dokazuje i to, že areál zabírá plochu sedmi hektarů. Systémem vzdělání je podobná anglickým kolejním školám. Například i v tom, že studenti nosí uniformy. Zástupce ředitele školy Petr Chára to vysvětluje známým pořekadlem: šaty dělají člověka.

„Oni si dneska možná ani neumí představit, že by bylo přirozené předstoupit před své kolegy - studenty či pedagogy v tričku a kraťasech a něco prezentovat. To se prostě nehodí. Všichni žáci všech škol v Anglii mají uniformu. Pro ně je naopak nepřirozené, že tady vyjdete na ulici a nepoznáte, kdo chodí do školy a do jaké,“ uvedl.

Dítě potřebuje i jiné prostředí, říká psycholog

Kromě toho mají studenti svoji vlastní knihovnu, studentskou kavárnu, statek, koně, bazén, ale i divadlo. Na první pohled se zdá škola pohádková. Někteří odborníci jsou ale k tomuto projektu skeptičtí. Dětský psycholog Václav Mertin si myslí, že dítě potřebuje i jiné prostředí.

„Přece jenom je mimo běžný svět. Mimo to, co naše děti běžně mají, jako například: dojdi mi támhle k Novákovým pro cukr nebo podobně. Neřekl bych, že je to fatální, ale není to úplně nejšikovnější,“ vysvětlil.

Vedení školy přiznává, že některým dětem se může stýskat a z internátní školy odejdou. Ale většina z nich si zvykne. Jejich prioritou je prostě studium.

Katarína Brezovská, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme