Končí regulace nájemného. Ceny nájmů bude ovlivňovat trh
V Česku letošním rokem definitivně končí regulace nájemného. Od ledna se na výši činže musí dohodnout majitel a nájemník nově také v Praze, ve většině krajských měst a velkých obcích Středočeského kraje. Cenu nájemného tak bude určovat hlavně trh. Nabídka bytů už teď převyšuje poptávku a majitelé budou muset podle odborníků citlivě nastavit poplatky za byty, aby si nájemníky udrželi.
Od 1. ledna už nebude platit, že by majitel bytu mohl jednostranně zvyšovat cenu nájemného. Končí také plošné tabulky, podle kterých se výše nájemného řídily.
„Začíná dohoda dvou stran. Doteď v rámci deregulace mohl majitel nařizovat nájemci cenu. V rámci zákonných možností, protože měl nějaké mezní ceny, které mohl každý rok zvyšovat. A od 1. 1. je to dohoda dvou stran. Pokud na to obě dvě strany nepřistoupí, tak platí stávající smlouva,“ vysvětluje Jana Jabůrková z ministerstva pro místní rozvoj, které má bytovou politiku na starosti.
Pokud se po ukončení regulace majitel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, můžou se nakonec obrátit na soud se žádostí o určení nájemného. Podle Jany Jabůrkové ale takových případů nebude mnoho.
„Před dvěma lety, když v polovině republiky probíhala první vlna, tak někteří právníci strašili tím, že budou statisíce žalob u soudů, což se ukázalo, že samozřejmě není pravda. Protože i majitelé domů nájemníky potřebují,“ podotýká Jabůrková.
Na stránkách ministerstva se mohou lidé podívat na cenovou mapu bytů, kde jsou pro příklad uvedeny z různých míst typické byty pro danou oblast - starší nebo panelové - a k nim přidány ceny od soudních znalců.
Výše nájemného i podle lokality
Výše nájemného ale záleží na mnoha okolnostech - v jaké je byt lokalitě, jestli je po rekonstrukci, má nová okna nebo je dům s výtahem. Proto je podle Milana Taraby ze Sdružení nájemníků České republiky důležitá právě individuální dohoda a smlouva.
„Na dohodu je dva měsíce od nabídky. Pokud se za dva měsíce dohodnou, je to bezva. Po třech měsících po dohodě platí nájemné, na kterém se dohodli. Nesjednání nájemného není důvod k výpovědi z nájmu bytu,“ upozorňuje Taraba.
Lidem pak sdružení radí, aby si nechali společně s majitelem udělat kvalifikovaný odhad na cenu nájmu. Tomislav Šimeček, předseda Občanského sdružení majitelů domů ale tvrdí, že ani po 1. lednu nepůjde o úplnou deregulaci nájmů.
„Protože nedohoda o ceně není důvodem k ukončení nájemního vztahu. Až tohle bude, tak potom bude nájemné deregulováno. To znamená, nemůže to být výhodné jenom pro nájemníka,“ dodává Šimeček.
Podle něj nejlepší regulaci nájemného zajistí trh. Už dnes bylo mnohdy tržní nájemné nižší než to regulované. Celkem se v Česku regulace týkala přibližně 700 tisíc bytů.